Codziennie otrzymuję od Was wiele pytań związanych ze świadomym śnieniem. Postanowiłem, że dobrym pomysłem będzie zebranie tych wszystkich pytań w jednym miejscu.
Takie rozwiązanie będzie miało kilka plusów. Przede wszystkim otrzymacie odpowiedź na pytanie o wiele szybciej, bo nie będziecie musieli czekać na maila ode mnie. Każdy z nas oszczędza wtedy czas i energię.
Oczywiście jeśli macie jakieś pytania, na które nie znaleźliście tutaj odpowiedzi, to piszcie do mnie. Chętnie Wam pomogę. A potem dodam Wasze pytanie do tego artykułu. Baza będzie się więc powiększała o kolejne pytania i odpowiedzi. Wszyscy na tym zyskają. Dla ułatwienia umieszczę ten artykuł w widocznym miejscu na stronie.
OK, przechodzimy do pytań.
Czym jest świadome śnienie?
To umiejętność bycia świadomym podczas snu. Wiąże się to też z uzyskaniem mniejszego lub większego stopnia kontoli nad nim.
Co to jest świadomy sen?
Świadomy sen (lucid dream lub też LD), jest to sen, w którym zdajesz sobie sprawę, że śnisz. Jedyną różnicą pomiędzy snem zwykłym a świadomym jest to, że masz obudzoną świadomość. Jeśli chodzi o czynności życiowe naszego organizmu, to nie ulegają one zmianie. Narządy wewnętrzne pracują tak samo jak podczas każdego innego snu. Odpoczywamy również tak samo.
Co sprawa, że możemy być świadomi podczas snu?
Podczas odzyskania świadomości we śnie – uaktywnia się płat czołowy, który jest odpowiedzialny za logiczne myślenie. Podczas normalnego snu zostaje on wyłączony. To dlatego jesteśmy w stanie uwierzyć w każdą anomalię i bierzemy całą treść snu na serio. Aktywacja płata czołowego włącza świadomość.
Kto może świadomie śnić?
Najprościej mówiąc – każdy. Tutaj nie ma ograniczeń wiekowych – możesz mieć 6 lub 60 lat. Nie ma też znaczenia płeć, wzrost, waga, kolor skóry, IQ, ważna legitymacja szkolna, ani osobista znajomość Artura Wójtowicza. Każdy kto chce się nauczyć świadomie śnić – może to zrobić. I nawet powinien, ponieważ to niezapomniana przygoda i doświadczenie nie z tej ziemi.
Dlaczego warto świadomie śnić?
Wymienię tylko kilka najważniejszych powodów. To super zabawa, to możliwość bycia naprawdę wolnym, to szansa na robienie rzeczy niemożliwych, to okazja do rozwoju, do znalezienia rozwiązań problemów, do czerpania inspiracji i pokonania koszmarów sennych. Jeśli chcesz poznać więcej powodów – zobacz: 21 korzyści ze świadomego śnienia.
Jak wywołać świadomy sen?
Aby uzyskać świadomy sen musisz spełnić 2 warunki.
1. Naucz się zapamiętywać sny – Jest to najważniejsza rzecz. Jeśli nie pamiętasz swoich snów, możesz mieć świadome sny i nawet o tym nie wiedzieć.
2. Skorzystaj z jakiejś techniki – Istnieje masa różnych technik na wywoływanie świadomych snów. Mają one różną skuteczność i wymagają różnego wkładu pracy. Wybierz sobie jedną i testuj ją przez minimum tydzień. Opis większości najpopularniejszych technik znajdziesz na mojej stronie. Jeśli chcesz możesz także wypróbować Generator Świadomych Snów.
Co to jest faza REM?
Najwięcej snów mamy podczas fazy REM, która powtarza się mniej więcej co 90 minut. Jak można łatwo policzyć, śpiąc 9 godzin przechodzimy przez 6 faz REM, a śpiąc 6 godzin – tylko 4. Na dodatek początkowo faza REM trwa tylko 10 minut, a pod koniec snu dochodzi do 40 minut. Dlatego, aby zwiększyć swoje szanse na świadomy sen warto czasem poleniuchować.
Skoro jeden cykl snu wynosi 90 minut, to czy faza REM jest już wliczona w ten czas?
Tak, faza REM jest wliczona, jednak w pierwszym cyklu jeszcze nie występuje. Następuje ona dopiero po pierwszych 90 minutach snu. Wygląda to tak:
Pierwszy cykl snu: REM = 0 min, NREM = 90 min
Drugi cykl snu: REM = 10 min, NREM = 80 min
Trzeci cykl snu: REM = 20 min, NREM = 70 min, itd.
Czy można mieć świadome sny śpiąc tylko kilka godzin na dobę?
To zależy. Wszytko tak naprawdę sprowadza się do fazy REM. Jeśli osiągniesz ją bardzo szybko, to masz szansę na świadomy sen, nawet podczas 20 minutowej drzemki. Ale jeśli śpisz bardzo głęboko, to trudniej będzie odzyskać świadomość. Ogólnie im więcej śpisz, tym masz większe szanse, ale to nie znaczy, że śpiąc mało w ogóle nie masz szans. Jeśli śpisz kilka godzin i mimo to potrafisz zapamiętywać sny – możesz się nauczyć odzyskiwać w nich świadomość.
Jak długo trzeba ćwiczyć, aby mieć świadome sny?
Jest to kwestia bardzo indywidualna. Czasem już pierwszej nocy, po dowiedzeniu się, że coś takiego jak świadomy sen istnieje – niektórzy go osiągają. Inni potrzebują tygodni a nawet miesięcy. To zależy od wielu czynników. Między innymi od tego, jak bardzo chcesz się nauczyć świadomie śnić oraz ile czasu i energii chcesz poświęcić na naukę. Najbardziej jednak pomaga wiedza, co działa a co nie.
Należy pamiętać, że świadome sny to umiejętność. Jedni będą mieli od razu do niej predyspozycje, a inni muszą więcej trenować. Ja sam zaliczam się do tej drugiej grupy.
Jaka technika na świadomy sen jest najlepsza?
Mogę powiedzieć jaka jest najlepsza w moim przypadku. Jest to technika WILD. Jednak czy będzie ona najlepsza w Twoim przypadku? Nie zawsze. Aby określić najlepszą technikę musisz sam ją znaleźć. Nie ma najlepszej techniki dla wszystkich. Musisz testować różne metody i wybrać tę, która będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza.
Jaką polecasz technikę dla początkujących?
Jeśli chcesz zacząć powoli i bezstresowo, trzymając się zasady małych kroków – to polecam prowadzenie codziennie dziennika snów i robienie testów rzeczywistości kilka razy dziennie.
Jeśli chcesz skoczyć na głęboką wodę, z nadzieją na szybkie rezultaty – skorzystaj z techniki WBTB lub SSILD.
Co można robić w świadomym śnie?
We śnie nie mamy żadnych ograniczeń. Jeśli potrafisz coś sobie wyobrazić, potrafisz też to zrobić. Możesz latać, biegać po ścianie, oddychać pod wodą, rozmawiać z ludźmi, ćwiczyć występowanie przed publicznością, praktykować zdobyte umiejętności i wiele, wiele innych rzeczy. Ponieważ ich liczba jest ogromna, napisałem artykuł, w którym na pewno znajdziesz coś dla siebie. Zobacz:
1000 rzeczy, które można robić w świadomym śnie!
Czy zdążę wypocząć podczas świadomego snu?
Tak. Świadomy sen nie różni się pod tym względem od zwykłych snów. A nawet po świadomym śnie najczęściej czujemy się bardziej wypoczęci, ponieważ doświadczamy przypływu pozytywnych emocji. Należy też pamiętać, że świadomy sen trwa przeważnie kilka-kilkadziesiąt minut (zdarzają się wyjątki), więc śpiąc standardowo 8 godzin – i tak zdążymy wypocząć. Mówiłem też o tym w wideo: Negatywne skutki świadomych snów? WIDEO
Jak przywołać osobę we śnie?
Najprostszym sposobem na przywołanie kogoś jest uznanie, że znajduje się on za Tobą. Przeważnie wystarczy sobie pomyśleć, że ta osoba stoi za naszymi plecami, po czym się odwrócić. Jest to sposób, który działa w większości przypadków. Jednak jeśli ta technika nie zadziała – możesz zapoznać się z artykułem: 10 metod na przywołanie osoby we śnie. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji.
Co to jest Test Rzeczywistości (TR)?
Test Rzeczywistości to czynność wykonywana w celu sprawdzenia, czy w danym momencie śnimy czy nie. We śnie nigdy się nie zastanawiamy nad tym, czy to przypadkiem nie sen. Dlatego wykonując TR podczas dnia, w końcu wyrobimy sobie nawyk sprawdzania rzeczywistości i w ten sposób możemy odzyskać świadomość we śnie. Przykładowym testem jest zatkanie palców na nosie i próba oddychania przez niego. Jeśli nie możemy oddychać – to znaczy, że nie śnimy. Jeśli możemy – to znaczy, że jesteśmy we śnie.
Jaki jest najlepszy Test Rzeczywistości?
Najlepszy jest taki, który zawsze działa. A według mnie, takim najskuteczniejszym testem jest przeczytanie czegoś, odwrócenie wzroku i ponownie przeczytanie tego samego. We śnie napisy się zawsze zmieniają. Dzięki temu wiemy, że śnimy. Ten test jeszcze nigdy mnie nie zawiódł.
Dlaczego mój Test Rzeczywistości nie zadziałał?
Niektóre TR-y, ze względu na swoją złożoność mogą wymagać dużego stopnia kontroli, np. przenikanie przez ścianę może być trudniejsze niż podskok na 2 metry w górę. Twój umysł nie wie, jak to jest przenikać przez cegły i beton, ale wie jak to jest podskoczyć.
Dlatego jeśli jakiś TR nie działa u Ciebie we śnie, proponuję zmienić go na łatwiejszy. Zacznij od testu polegającego na kilkukrotnym przeczytaniu tych samych wyrazów we śnie. Litery zawsze się zmieniają. Jest to test, który wymaga prawie zerowego stopnia kontroli nad snem.
Co oznacza skrót LD, MILD, DILD, WILD, CAT, DC, SSILD itp.?
Wszystkie skróty dotyczące świadomego śnienia znajdziesz w artykule: Świadome śnienie – słownik pojęć
Czy ze świadomego snu można się nie obudzić?
O ile ktoś nie przyjdzie w nocy i nas nie zamorduje – to zawsze się obudzimy. Nie ma możliwości, abyśmy nie mogli tego zrobić, bo to zwyczajny sen. Gdy organizm wystarczająco odpocznie, sam się budzi. To wszystko za sprawą naszego wewnętrznego zegara biologicznego. Wzrasta temperatura ciała i spada poziom melatoniny odpowiedzialnej za senność. Codziennie zasypiasz i nawet się nie zastanawiasz nad tym, że możesz się nie móc obudzić. W świadomych snach też nie ma się czego obawiać.
Czy można utknąć w świadomym śnie?
W pewnym szczególnym przypadku sen może się wydłużyć bez naszej woli. Może nam się przytrafić fałszywe przebudzenie, czyli sen, w którym wydaje nam się, że już się obudziliśmy. Potem budzimy się ponownie i ponownie. Może to być stresujące, szczególnie jeśli człowiek wierzy, że się nie obudzi, jednak ostatnie słowo należy do naszego organizmu, który zawsze się budzi. W każdym razie nie ma możliwości, aby utknąć na zawsze we śnie, bo każdy sen kiedyś się kończy.
Czy świadome sny są niebezpieczne?
Nie. Świadome sny są bardzo bezpiecznym zjawiskiem. Tak naprawdę to przechodzenie przez ulicę jest mniej bezpieczne. Należy pamiętać, że świadome sny to po prostu zwykle sny ze świadomością. Nie powodują żadnych negatywnych skutków zdrowotnych. Natomiast mogą być one niebezpieczne, jeśli cierpimy na choroby umysłowe np. schizofrenię. Mogą pojawić się wtedy trudności z rozpoznaniem jawy od snu. W innym przypadku nie ma mowy, aby zdrowy, logicznie myślący człowiek cierpiał z powodu świadomych snów.
Czy można się uzależnić od świadomych snów?
Tak, ale można się uzależnić w pozytywnym lub negatywnym sensie. Tak samo jak jesteśmy uzależnieni od jedzenia i picia, jednak nie oznacza to od razu czegoś złego. Jeśli ktoś nie panuje nad swoim zachowaniem, czuje się słaby psychicznie i traktuje LD jako ucieczkę od problemów – będzie to negatywne uzależnienie. Tak samo jak sięganie po alkohol i narkotyki. Ale dla ludzi, którzy fascynują się świadomymi snami są one uzupełnieniem życia – a nie jego zamiennikiem. Dopóki traktujemy nasze sny jako coś dodatkowego, pozwalającego nam się rozwijać – nie stanowią one zagrożenia. Mogą być niebezpieczne tylko przy nieodpowiednim stosowaniu.
Poza tym uzależnienie to zbyt mocne słowo. Powinno się zapytać, czy można pokochać świadome śnienie. Odpowiedź brzmi tak. Uzależnić można się od wszystkiego i pokochać można wszystko.
Jak obudzić się ze świadomego snu?
Niektórzy twierdzą, że trzeba zginąć, aby się obudzić. Jednak to nieprawda. Przeważnie wystarczy chcieć się obudzić. W szczególnych przypadkach, gdy będziemy mieć trudności z obudzeniem możemy położyć się spać we śnie lub skorzystać z innych technik opisanych w artykule:
4 sposoby jak obudzić się ze świadomego snu.
Czy we śnie można czuć ból?
Jest to możliwe, ale nie zawsze. Jeśli oczekujemy, że upadek z dużej wysokości we śnie sprawi nam ból – to wtedy go poczujemy. Czujemy ból tylko, gdy się na niego nastawimy. W zdecydowanej większości snów, nie będziesz czuł bólu w chwilach, gdy normalnie byś poczuł. Wyjątek mogą stanowić sytuacje, gdy naprawdę czujemy ból ciałem fizycznym np. przygnieciemy sobie rękę podczas snu. Wtedy ból pojawi się także we śnie.
Jeśli dwie osoby umieją świadomie śnić, to czy mogą się spotkać we śnie?
Muszę powiedzieć, że nigdy nie miałem okazji, aby to osobiście sprawdzić. Dlatego nie mogę tego potwierdzić, ani temu zaprzeczyć. Niektórzy twierdzą, że wspólne sny są możliwe, a inni, że nie ma na to szans. Dla mnie byłoby to możliwe pod warunkiem, że przyjmiemy za możliwą zdolność telepatii. Istnieją dowody, że umysły potrafią na siebie oddziaływać, ale czy aż tak, aby śnić wspólny sen – to nie potrafię powiedzieć. W każdym razie może być w tym ziarno prawdy.
Jak zapamiętać sen?
W zdecydowanej większości przypadków, aby zapamiętać sen wystarczy tylko taka intencja. Oto co powinieneś zrobić. Tuż przed zaśnięciem, powiedz sobie w myślach lub na głos: “Zapamiętam sen”. Powtórz to zdanie 3 razy. Musisz zrozumieć sens tego zdania, a nie tylko je wypowiedzieć automatycznie. Musisz być pewien tego, co to znaczy zapamiętać sen. Najlepiej jeśli ta czynność będzie ostatnią, którą wykonasz przed snem. Masz wtedy największe szanse, że Twoja intencja zostanie przyswojona przez podświadomość i zrealizowana. Więcej znajdziesz w artykule:
7 potężnych technik jak zapamiętać sen.
Mam świadomy sen, ale nie mogę go kontrolować. Co robić?
Przede wszystkim musisz pamiętać, że świadomość nie oznacza od razu kontroli. Za kontrolę odpowiedzialne są głównie Twoje przekonania na temat tego, co możesz, a czego nie możesz. Jeśli wierzysz, że coś jest możliwe – takie jest, a jeśli wierzysz, że coś jest niemożliwe – też takie jest. Istnieje kilka pomocnych trików, które mogą zwiększyć kontrolę we śnie np. krzyczenie: “Zwiększam kontrolę nad snem!”. Zwykle też im więcej mamy świadomych snów, tym łatwiej nam je kontrolować. Więcej możesz poczytać w artykule: Świadomość i kontrola to nie to samo. Polecam także kurs Władca Snu.
Czy świadomy sen to grzech?
O ile się orientuję, to Kościół nie ma jednoznacznego stanowiska, co do tej kwestii. Jeśli nie robimy we śnie rzeczy, które są uznawane za grzech, to nie popełniamy grzechu. W sumie, dlaczego sen o tym, że pływamy statkiem miałby być grzechem? W każdym razie, jeśli czujesz, że jest to w jakimś stopniu niezgodne z Twoją wiarą – zrezygnuj ze świadomego śnienia.
Jak długo może trwać świadomy sen?
Świadomy sen może trwać od kilku sekund do około godziny. Jest to zależne od naszych faz REM. Faza REM po 7-8 godzinach snu trwa około 40-50 minut. Potem się budzimy. Średnio, większość świadomych snów trwa od kilku do kilkunastu minut.
Mój najdłuższy świadomy sen trwał 90 minut. Zdarzyło się to tylko raz w moim życiu i tak naprawdę sam nie wiem jak to możliwe. Być może udało mi się utrzymać nieprzerwaną świadomość przez dwie fazy REM. Więcej: 90 minutowy świadomy sen.
Jak przedłużyć świadomy sen?
Bardzo skuteczną techniką jest obracanie się wokół własnej osi, gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki budzenia się. Przeważnie objawia się to zanikiem koloru, ostrości widzenia i dźwięku. Musisz wtedy szybko zareagować i zacząć się kręcić jak tornado. Po chwili wrócisz do snu. Więcej technik znajdziesz w artykule: Jak przedłużyć świadomy sen?
Czym jest paraliż senny?
Podczas fazy REM, czyli wtedy gdy śnimy najintensywniej, zawsze pojawia się paraliż senny. Zapobiega on mimowolnym ruchom kończyn podczas śnienia. Dzięki temu, gdy przyśni Ci się, że startujesz w biegach przez płotki – nie zaczniesz biegać po pokoju i skakać nad krzesłem. Jest to całkowicie naturalne i bezpieczne zjawisko, którego przez większość życia jesteśmy nieświadomi. Jednak zabawa zaczyna się wtedy, gdy obudzimy się – a paraliż nie ustąpi. Znajdujemy się wtedy w stanie przejściowym między jawą a snem. Umysł już się stopniowo obudził, ale ciało jeszcze nie. Ponieważ wciąż jesteśmy objęci paraliżem sennym, nie możemy się w ogóle poruszyć, a umysł zaczyna tworzyć różnego rodzaju halucynacje – tak jak to robi podczas snu. Więcej znajdziesz w artykule: Paraliż senny – co to jest i jak go przerwać?
Jak przerwać paraliż senny?
Jednym ze sposobów jest zmiana sposobu oddychania. Jeśli zaczniesz oddychać głębiej – Twój organizm zauważy tę zmianę i się obudzi. Nasza podświadomość rozróżnia różne rodzaje oddechu i wyłapuje zmiany. Być może zauważyłeś, że czasem po obudzeniu bierzesz głęboki oddech? Jest to sposób na obudzenie się. Więcej sposobów znajdziesz w artykule:
Paraliż senny – co to jest i jak go przerwać?
Co to są hipnagogi?
Są to wrażenia wizualne lub dźwiękowe podczas zasypiania. Możesz na początku widzieć proste formy i kolory, a potem pełne obrazy, a nawet filmy. Często pojawiają się w tym momencie znajome głosy bliskich lub inne dźwięki. To znak, że zaczynasz zasypiać.
Czym jest fałszywe przebudzenie?
Fałszywe przebudzenie to sen o tym, że już się obudziliśmy. Przeważnie zabieramy się wtedy za wykonywanie codziennych czynności, gdy nagle – znów się budzimy. Warto wspomnieć, że możemy doświadczyć kilku fałszywych przebudzeń po kolei, co może rodzić strach, że już się nigdy nie obudzimy. Jednak nie ma takiej możliwości. Sam miałem kiedyś około 5 fałszywych przebudzeń po kolei i w końcu się obudziłem z dużą ulgą.
Jak wywołać świadomy sen techniką WILD?
Technika WILD jest najskuteczniejszą, ale także najtrudniejszą metodą na wywołanie świadomego snu. Polega na zaśnięciu bez utraty świadomość. Jak tego dokonać? Podam Ci podstawowe zasady, jednak jeśli chcesz naprawdę nauczyć się tej techniki, polecam Ci pełny kurs WILD.
1. Relaksacja – Na początek musisz całkowicie zrelaksować swoje ciało. Możesz w tym celu wykorzystać jedną z wielu technik relaksacyjnych lub nagrań mp3. W ten sposób uspokoisz umysł i przygotujesz ciało do snu.
2. Sensacje – Po pewnym czasie możesz doświadczyć pewnych sensacji. Przeważnie podczas normalnego zasypiania nie jesteśmy ich świadomi. Możesz mieć wrażenie falowania, wirowania, przemieszczenia lub unoszenia. Możesz także poczuć charakterystyczne wibracje przepływające przez całe Twoje ciało. Są to sygnały, które pomagają poznać, czy zaczynasz już zasypiać.
3. Paraliż senny – Jest to naturalny mechanizm organizmu, który zapobiega mimowolnym ruchom kończyn podczas snu. Gdy Twoje ciało zasypia, zaczyna unieruchamiać mięśnie. Jeśli nie będziesz się poruszał – pogłębisz ten stan. Osiągnięcie paraliżu sennego nie zawsze jest konieczne, aby wejść do snu bez utraty świadomości.
4. Hipnagogi – Są to wrażenia wizualne lub dźwiękowe podczas zasypiania. Możesz na początku widzieć proste formy i kolory, a potem pełne obrazy, a nawet filmy. Często pojawiają się w tym momencie znajome głosy bliskich lub inne dźwięki. To znak, że zaczynasz zasypiać. Ale uważaj! Hipnagogi oznaczają, że to umysł zaczyna zasypiać. Dlatego trzeba w tym momencie być szczególnie uważnym, aby nie stracić świadomości i zwyczajnie nie zasnąć.
5. Wejdź do snu korzystając z wizualizacji lub koncentracji. Więcej dowiesz się z wideo:
Świadomy sen techniką WILD – Kula Świadomości. Dokładane i sprawdzone informacje znajdziesz też tutaj.
Jak mieć kilka świadomych snów po kolei?
Niewiele osób wie, że takie coś jest możliwe. Można tego dokonać, a oto jak to zrobić. Gdy poczujesz, że Twój świadomy sen zbliża się ku końcowi – leż spokojnie i się nie poruszaj. Gdy już się obudzisz, nie możesz otworzyć oczu, ani wykonać nawet najmniejszego ruchu. Bądź jak zastygnięty w betonie. Następnie poczekaj na nadejście następnego snu. Zaczniesz widzieć przed oczami scenerię ze snu, a w końcu zorientujesz się, że znów masz świadomy sen.
Artur Wójtowicz
Komentarze
Aktualnie doświadczam LD praktycznie co noc .Czasem dłuższy , czasem dosłownie chwilka ( w moim przypadku jakiekolwiek użycie alkoholu /piwo , powoduje ,ze nie jestem w stanie świadomie snić . Natomiast już teraz jestem w stanie zauważyć ,ze lek/panika to głowne powody tego ,że sen nie jest w stanie się utrzymać .Nieważne natomiast jest czy jest to lek zwiazany z naszym stanem umysłowym czy np lek związany z tym ,ze sen się zaraz skończy .Wszystkie te odczucią w moim wypadku przerywają doświadczenie . Sam zas długo doświadczałem latania we snie zanim jeszcze zaczałem to robić świadomie i było to cudowne chwile pełnej wolności ( nie chodzi już nawet o samą czynnośc ) lekkości duchowej . Z tej gorszej strony zawsze towarzyszyło mi drugie rozwiązanie , kiedy koszmar byl nie do wytrzymania , zawsze pojawiało się okno ( gdzie bym nie byl zawsze bylo takie samo ) , które pozwalało mi wyskoczyć przez nie i zakończyć zły sen .
Mam kilka pytań:
1. Czy podczas świadomego snu mogę się uczyć np. Na jakiś konkurs albo coś?
2. Jeżeli razem z moja przyjaciółką wywolalybysmy świadomy sen i spotkały się w nim. To czy byłoby możliwe że gdy ja coś mówię ona jest w stanie to zobaczyć?
3. Czy zdażyło ci się kiedyś mieć sen, który potem przeżyłeś jakby w rzeczywistości?
Witam mam kilka małych pytań odnośnie świadomych snów.
1. Czy podczas takowego snu można się czegoś uczyć? np.; jeśli ćwiczę malarstwo, to czy dzięki temu będę mogła jeszcze lepiej to robić?
2. Czy z wiekiem sny te będą zanikać, jeśli tak to czy można je “pielęgnować” aby nie znikły?
3. Czy można przełamać w nich lęki?
Nie jestem pewna czy odpowiesz, bo post był dawno ale mam nadzieje że tak.
Witam. Ze świadomego snu wynika że to jest drugie życie. W związku z tym można spotkać dziewczynę i się w niej zakochać. I żyć w tym sennym świecie w związku z czym każdy mógłby tak zrobić, a to zniszczy ludzkość prawda no bo tam reprodukcja no nie… Jak Pan to skomentuje ? Pozdrawiam.
Ja kiedyś się zakochałem we śnie-kiedy się obudziłem byłem delikatnie mówiąc wkuzdenerwowany, a najlepsze było to, że znajdowaliśmy się w.. kwadratowym świecie (coś jak minecraft)
Witam.
Jestem ciekawa, czy świadomy sen można wykożystać do nauki np. języków?
Czy to prawda że ze świadomych snow mozna trafic do psychiatryka? slyszalem kiedys ze jakis czlowiek nie rozróznil swiadomego snu od realu i zabijał ludzi.. ;(
Nie da się pomylić świadomego snu od realnego świata. Chyba, że ktoś na co dzień ma problemy umysłowe, wtedy nie powinien ćwiczyć LD.
Pewna bliska mi osoba ma ten problem. Z tego co mówi często świadomie śni i często nie jest w stanie odróżnić aby id rzeczywistości, często też doświadcza wielokrotnych fałszywych przebudzeń, przez co czasem nawet boi się iść spać. Zdarza się też że dopada ją paraliż senny. Co można w tej sytuacji zrobić. Czy świadczy to o problemach psychicznych? Jakiego rodzaju? Dodam też, że jest ona pod opieką psychiatry i psychologa, bierze leki neuroleptyczne.
Ja miałem kilka wspólnych świadomych snów ,ale możliwe ,że druga osoba była wytworem mojej podświadomości.
Co jeśli nie znajduję emaila z drugą lekcją?
Sprawdź folder spam.
Jeszcze jedno. Dziś postanowiłem spróbować samemu się zrelaksować. Położyłem się wygodnie na łóżku i z własnej woli przestałem się ruszać. Po jakimś czasie doznałem wielu ciekawych rzeczy. Zaczęło się od tego, że miałem wrażenie, że ktoś zakopał mi nogi. Potem to samo z rękami. Dalej nasilało się uczucie na nogach, na rękach niestety nie (akurat wtedy, jak na złość, zaczęła swędzieć mnie głowa), widziałem dość wyraźne obrazy (było w nich sporo zieleni), zdawało mi się, że odpływam. Z tego mam dwa pytania:
1. Czy to były hipnagogi?
2. Jak powstrzymać swędzenie (to tak niekoniecznie)?
Jeszcze jedno pytanie. Mianowicie: czy nurkowanie w świadomym śnie jest bezpieczne? Czy to w jakiś sposób wpływa na oddychanie w czasie rzeczywistym?
Jest bezpieczne. Można co prawda na chwilę wstrzymać oddech przez sen, ale nie dłużej niż normalnie. Poza tym, nurkując w LD można oddychać pod wodą :)
W jaki sposób mogę się skutecznie zrelaksować?
Zastosuj np. technikę Jacobsona lub trening autogenny Schultza.
Witam, dziś natrafiłam na tą stronę, po przeczytaniu zastanawiam się czy to czego często doświadczam to świadomy sen. Mianowicie często ze znanych mi przyczyn nie mogę zasnąć (tak normalnie), wiercę się z boku na bok, mam w głowie mnóstwo myśli, układam w głowie rozmowy innych osób (nie do końca świadomie), cały czas mam zamknięte oczy, ale wiem, że nie śpię, miewam tak, że nie mogę się ruszyć, ale nie panikuje wtedy lecz uznaje, że to zwykłe lenistwo, miewam różne wizje przed oczami. Kiedy zaczyna świtać lub też dzwoni mi budzik otwieram oczy, jestem zmęczona, nie wyspana, nie mam chęci na nic. Później, podczas wykonywania codziennych czynności przypominają mi się zdzrzenia, krótkie urywki, obrazy, tak jakby sny i ciężko mi jest je odróżnić od rzeczywistości. Na przykład wydaję mi się, że otrzymałam SMS od danej osoby, znam dokładną treść tej wiadomości, lecz kiedy sprawdzam skrzynkę odbiorczą nie ma żadnych wiadomości z tego okresu czasu. Czy te moje doświadczenia to świadome sny czy może coś innego?
Panie Artutze bo ja mam taki problem że choć myślę normalnie i jestem świadomy to i tak wodze wb z boku i to mnie dziwi
Jak po uświadomieniu sobie , że śnię nie panikować? Ostatnio miałam swój pierwszy świadomy sen i zaczęłam panikować , nie chcę aby to się powtórzyło , jak temu zaradzić?
Z góry dziękuję za odpowiedź , pozdrawiam :)
Witam.Mam pytanie:
od jakiego wieku można mieć świadomy sen, uczyć się go.
Czy wiek nie ma znaczenia ?
Nie ma znaczenia.
Nie Kuba
Wiek nie ma znaczenia możesz mieć 11,15,40,70 lat a i tak możesz go mieć :)
Chciałbym wiedzieć jakie są najlepsze sposoby na zapamiętanie snów czy mam prowadzić dziennik snów i jak mam je zapisywać podczas leżenia bez ruchu bo oglądałem na yt i mówiłeś żeby nie zapomnieć snu po obudzeniu trzeba leżeć bez ruchu?
Witam. Mam pytanie odnośnie wykonywania TR przy użyciu zegarka. Czy to prawda że zegarek analogowy jest mniej skuteczny niż odpowiednik cyfrowy ?
Ja zawsze używam zegarka cyfrowego. Gdy spojrzę na niego we śnie, to za pierwszym razem widzę np. 13:57, a za drugim np. 17:%4. To mi daje do myślenia.
A z zegarkami analogowymi jest tak, że będziemy mieli przestawione wskazówki. Jeśli patrzymy tylko na wzkazówki, to możemy się nie zorientować, że coś jest nie tak. Ale jeśli za każdym razem na podstawie tych wskazówek odczytujemy godzinę – to wtedy wszystko zadziała.
Cześć. Czy przy robieniu TR, patrzenie na godzinę w telefonie komórkowym jest też skuteczne tak jak np. patrzenie na zegarek na ręce?
Tak.
Witam.
Chciałabym się czegoś zapytać:
Jak rozróżnić sny?
W sensie, że jak ktoś miał na przykład trzy sny jednej nocy to skąd ma wiedzieć gdzie jeden się kończy a drugi zaczyna, żeby zapisać to w dzienniku snów ?
Panie Arturze, jeżeli dla Pana najlepszym TR jest przeczytanie cegoś dwa razy i zawsze działa to czy w takim razie test rzeczywistości polegający na zatkaniu palcami nosa nie zawsze jest skuteczny? Możliwe, że coś źle zrozumiałem…
Pozdrawiam
Tomek
…Teraz zapamiętuje sny coraz częściej i z coraz dokładniejszymi szczegółami .Będę musiał powoli próbować uświadamiać sobie o tym ,że tylko śnie. Bardzo dziękuje za pomoc
Pozdrawiam
Natan
Aha i może Tobie się wydawać to trochę “naciągane” ,ale myślę ,że w to uwierzysz i razem zaradzimy coś na to …Dodam jeszcze ,że śniły mi się koszmary dlatego tak pomyślałem ….
Witam .Mam pewien problem …Kiedyś (około 11 roku życia ,teraz mam 15) powiedziałem sobie w głębi ,że nie chce śnić (mieć snów) i od tamtej pory one zanikają …Teraz sen to u mnie rzadkość …W tym tkwi sęk …Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam Natan!
Nie da się nie mieć snów. Po prostu przestałeś je zapamiętywać.
Wlasnie dlatego robie kilka tr na raz i trenuje technike ADA z psajko fora. Jak jeden tr nie dziala to inny a jak inny nie zadziala to ada jest swirtnym zaczepem by pozniej sie uswiadomic :)
Mam problem z TR-ami. Nie działają, a robię najprostsze TR-y z zegarkiem. Niedawno miałam sen, w którym zauważyłam coś dziwnego. Postanowiłam zrobić TR. Pamiętam dokładnie – była 17:14, 58 sekund, odwróciłam wzrok i za chwilę ponownie spojrzałam na zegarek. Jest 17:15, 2 sekundy. Działa normalnie. Dla pewności patrzę jeszcze raz – 17:15, 4 sekundy. przez jakiś czas przyglądałam się jeszcze sekundom. Wszystko działało normalnie. Dlaczego TR nie zadziałał? Podobno jest najskuteczniejszy.
Uwierz, że po odwróceniu wzroku zobaczysz coś dziwnego (X0:07 na przykład, mój pierwszy), dziwne symbole albo wykonaj inny TR. Problem najprawdopodnie leży w dużej kontroli nad snem bądź przekonaniu, że ten TR nie zadziała. Poza tym nie możesz wykonywać testu automatycznie – “zrób z tego WYDARZENIE”, jak to kiedyś pisał autor.
Znowu te religijne pytania, ze zwykłych snów też się spowiadacie jak w nich zgrzeszycie? Nie rozumiem was. Jak macie religijne uprzedzenia, to w takim razie dlaczego się tym interesujecie? Pytam przez ciekawość.
U mnie te sny są niewyraźne. Miałem parę LD, ale nie doło mi to żadnej przyjemności bo nie czułem się tak jakby sobą. Nie pamiętałem co tu miałem zrobić i w ogóle brak żadnej kontroli. I sen po obudzeniu był bardzo niewyraźny jak mówiłem. Mam osiągnąć w momencie uświadomienie stan FLOW? Powtórzyć sobie wiele razy że to sen, jest wyraźny i mogę w nim zrobić co chcę? Pomóżcie bo mnie to strasznie sfustruje :(
Witam,
Dzięki za to, że założyłeś tą stronę! Jest naprawdę bardzo przydatna, szczególnie dla początkujących. Zdziwiła mnie skuteczność metody intencji zapamiętania snów. Dotąd nigdy ich nie pamiętałem, bo po prostu o tym nie myślałem, nie zależało mi na tym. Wczoraj przed zaśnięciem kilka razy powtórzyłem “Zapamiętam sen” i udało się – rano pamiętałem 2 sny :)
Mam pytanie dotyczące TR. Mianowicie – za dnia robię sobie test na zegarku elektronicznym od dekodera który jest w moim pokoju. Tylko co, jeżeli sny mam przeważnie w innych miejscach? Czy to zadziała w każdym miejscu, na każdym tekście, czy może lepiej zmienić test rzeczywistości na inny, na przykład na ten ze spoglądaniem na dłonie?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Najlepiej robić TR z zegarkiem, który nosisz na ręku. TR z dekoderem też zadziała, ale tylko jeśli przyśni Ci się dekoder. Możesz w tym przypadku zmienić TR na inny.
Warto byłoby dodać, że WILD wykonujemy po kilkugodzinnym śnie.
wszystko fajnie przedstawione wszystko w jednym temacie super. Co do grzechu, kościoła wiary w Boga itp to nie ma o czym mówić a napewno nie tutaj. Nie ma sensu tez prowadzić jakiejś rozmowy na ten temat bo Artur sam zreszta wiesz jak to wyglada , bo natknąłeś się już na pewna osobę która była przeciwna LD . pozdrawiam i polecam artykuły jak i cała stronę bo facet przedstawia informacje i doświadczenia które nabył, za darmo – a nie musiał .
Witam,
Zastanawiam się, czy grzech w LD to grzech. W końcu to coś w rodzaju naszej wyobraźni, coś, o czym myślimy. Z drugiej strony, jest to bardzo realistyczne i odczuwa się prawie to samo. A więc, czy jeżeli np. na kimś się zemszczę w LD, czy muszę się z tego spowiadać?
Z góry dziękuję.
Ja nie zajmuję się związkiem pomiędzy wiarą w Boga a świadomym śnieniem. W tych sprawach trzeba zwracać się do Kościoła lub kierować własnym rozumem.
Według mnie tak, ponieważ grzeszy się nie tylko czynem, ale i myślą.
ale mowa jest że możesz zgrzeszyć samą myślą, więc raczej jest to grzech
“Myślą , mową , uczynkiem”
Jestem niemalże pewien , że to grzech..
Załóżmy ,że ma miejsce taka sytuacja , nie uprawiasz seksu z kobietą , którą spotykasz na ulicy ale wyobrażasz sobie , że ją obnażasz , to jest grzech.Pamiętaj , że wyobraźnia to też miejsce gdzie szatan się lubi czaić