Jak przedłużyć świadomy sen? | Świadome Śnienie ;

Jak przedłużyć świadomy sen?

Od czasu do czasu otrzymuję od Was takie oto pytania: Jak podtrzymać świadomość we śnie? Jak nie dać się szybko wyrzucić ze snu? Jak wytrzymać dłużej? Od czego to zależy? Co robić? Odpowiedzi zamieszczam w tym artykule.

Nie ma chyba nic gorszego niż długotrwała praca nad osiągnięciem świadomego snu – a potem rozczarowanie jego szybkim zakończeniem. Odzyskujesz świadomość. Czujesz radość. Chcesz zrobić coś niesamowitego… ale zaraz się budzisz. Nie masz czasu na doświadczenie wszystkich danych Ci możliwości. Nie zdążysz się nawet nacieszyć, bo już zaczynasz wracać do fizycznego świata.

Czy doświadczyłeś czegoś takiego? Bo ja tak! Znam to uczucie. Wiem jak to jest, gdy sen się rozpada. Dlatego dziś pokażę Ci 6 sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Dowiesz się jak ustabilizować sen, gdy poczujesz, że go tracisz. Dzięki temu będziesz mógł dłużej przebywać w sennej rzeczywistości. Tego wszystkiego można się nauczyć i za chwilę powiem Ci jak to zrobić.

6 technik powrotu do snu

Za każdym razem, gdy sen się rozpływa i czujesz, że za chwilę się obudzisz – zastosuj jedną (lub kilka) z poniższym metod.

1. Detale

Skup się na jakimś szczególe. Spójrz na najbliższy przedmiot i przypatrz mu się z bliska. Sprawdź jaką ma fakturę. Postaraj się skupić na wszystkich detalach. Możesz rzucić okiem na swoją dłoń. Zobacz jej kolor, wszystkie drobne zmarszczki, żyły pod skórą itd.

2. Właściwości

Badaj właściwości fizyczne otoczenia. Spróbuj spojrzeć w dół na ziemię. Zobacz po czym idziesz. Jeśli to piasek, przypatrz się jak Twoje stopy zapadają się w nim, a ziarenka rozsuwają na boki. Jeśli to np. asfalt, poczuj jego twardość. Być może jest rozgrzany i też się w nim zapadasz.

Rezultatem takich działań jest zajęcie umysłu analizowaniem sennego świata. Dzięki temu oddalamy się od myśli związanych z obudzeniem. 

3. Ruch

Pomocne okazuje się także poruszanie po świecie snu. Najczęściej sen się rozmazuje, gdy brakuje w nim ruchu. Możesz zacząć szybko biec przed siebie. Umysł jest wtedy pochłonięty przetwarzaniem ruchu śniącego ciała, a nie ciała fizycznego. Dlatego warto zająć go pracą nad obrazami zmieniającymi się podczas poruszania. Nie dajemy mu wtedy czasu na odbieranie sygnałów z naszego fizycznego otoczenia.

4. Prawa fizyki

Pamiętanie o prawach fizyki skupia umysł na ciele fizycznym. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ łatwiej się wtedy obudzić. Dlatego im bardziej będziemy naginać prawa fizyki, tym lepiej. Musimy pozbyć się barier np. przed lataniem, wtedy sen pozostanie odczuciem niefizycznym. Wykonując rzeczy niemożliwe zapominamy o prawdziwym świecie. Im bardziej wciągnie nas sen, tym stabilniejszy się stanie.

5. Testy Rzeczywistości

Następnym sposobem na utrzymanie się we śnie jest wykonywanie Testów Rzeczywistości. Tak samo jak w rzeczywistym świecie sprawdzasz, czy to sen, zrób to we śnie. Będzie to dobrym przypomnieniem. Znów powrócisz do stanu, w którym przypomnisz sobie, że to jeszcze ciągle jest sen. Test Rzeczywistości odwraca naszą uwagę od budzenia się.

6. Wirowanie 

Mogę także polecić wirowanie. Zacznij się szybko obracać wokół własnej osi, jak tornado. Znowu sojusznikiem jest tutaj ruch, który dostarcza dodatkowych bodźców dla mózgu. Co prawda jest jeden mały minus tej metody, ponieważ otoczenie podczas obracania może się zmienić. Po prostu przeniesiemy się w inne miejsce. Ale pozostaniemy we śnie i to się liczy.

Technikę tornada można stosować, jeśli chcemy umyślnie przenieść się gdzieś indziej. Zaczynasz się kręcić i mówisz sobie np. “Chcę być na bezludnej wyspie”. Spowoduje to łatwą i bezproblemową zmianę scenerii.

Budzenie a fazy snu

Może się zdarzyć, że bez względu na to, ile technik zastosujemy – to i tak się obudzimy. Nie można przedłużać snu w nieskończoność. Na jego długość ma wpływ wiele rzeczy, a przede wszystkim to ile godzin już śpimy.

Wszystkie świadome sny występują w fazie REM. W innych fazach mogą się pojawić sny, ale mózg jest wtedy mniej aktywny i głębiej pogrążony we śnie. Dlatego mamy mniejsze szanse na odzyskanie świadomości.

Faza REM wydłuża się wraz z długością spania. Po 6 godzinach snu faza REM trwa najdłużej. Około 40 minut. Jest to czas, którego raczej nie możemy przeskoczyć, bo tak czy siak się obudzimy. Jednak obudzenie nie musi oznaczać końca świadomego śnienia! Do snu możesz powrócić. Już mówię jak to zrobić.

Ważna wskazówka

Dam Ci jeszcze dobrą radę, która pomogła mi już wiele razy. Nawet jeśli się obudzisz – nie ruszaj się! Gdy sen się rozpada i nie uda Ci się go utrzymać – poczujesz, że leżysz na łóżku. Nie wykonuj wtedy nawet najmniejszego ruchu! Pozostań w tej samej pozycji. Oddychaj tak samo. Miej zamknięte oczy. Postaraj się ponownie zasnąć. Możesz zacząć sobie wyobrażać sen, który miałeś przed chwilą. Przy odrobinie szczęścia, nim się zorientujesz znów będziesz śnić. Jest duża szansa na to, że od razu będziesz tego faktu świadomy.

 

Poznałeś dziś kilka technik na wydłużenie czasu świadomego snu. Wybierz te, które najskuteczniej na Ciebie działają …i wykorzystuj w pełni wszystkie swoje świadome sny!

Jeśli chcesz poznać więcej technik – przeczytaj “Jak podtrzymać świadomość we śnie”. Jest to BONUS dołączony do Generatora Świadomych Snów. Znajdziesz tam aż 12 technik na utrzymanie się we śnie. Z taką wiedzą żaden sen nie trwa krótko!

Artur Wójtowicz 

14 komentarze(y)

 1. ghfga pisze:

  Czy świadome śnienie jest bardziej “wyraźne” niż normalny sen? (Normalne sny mam dosyć niewyraźne :( )

  • Artur Wójtowicz pisze:

   Najczęściej tak. W chwili uświadomienia – sny stają się wyraźniejsze.

   • Dawid pisze:

    U mnie to niezbyt działa chyba że miałem te sny w fazie N-REM. Zwykle moje sny są niewyraźne, ale są też wyjątki. Myślę że jakość zależy od zapamiętania snu.

 2. ghfga pisze:

  Dziękuje panie Arturze :) dziś spróbuje i czy mi się uda to nie wiem ale bardzo wierze że mi się uda :D
  Pozdrawiam

 3. Dawid pisze:

  A na ile zwykle można to przedłużyć?

 4. Łukasz pisze:

  Ja niestety jak tylko uświadomię sobie że śnię to od razu myślę:”żeby się tylko nie obudzić” i oczywiście… budzę się. Przedłużanie snu przy pomocy różnych technik typu wirowanie pomaga ale tylko na chwilkę bo jak tylko sen się ustabilizuje to zaraz pojawia się ta sama myśl-obawa “żeby się tylko nie obudzić” i znowu budzę się bo podświadomość która nie zna słowa “nie” odczytuje to jako “żeby się tylko obudzić”.
  Przez ten mankament moje świadome sny w większości sprowadzają się do ciągłej walki by się nie obudzić i stają się przez to nużące i frustrujące.
  LD zainteresowałem się już jakieś 20 lat temu i miałem wiele świadomych snów ale z powodu tego mankamentu w końcu zrezygnowałem z “ćwiczenia” się w tym i stopniowo odeszły.
  Teraz po trafieniu na twoją stronę znowu się tym zainteresowałem i dość szybko zacząłem osiągać LD ale cóż.. znowu to samo.
  Nie wiem jak sobie z tym poradzić..

 5. dominik pisze:

  Witam mam takie pytanie bo od jakiegoś czas trenuje ld i można tak powiedzieć zmieniłem technike z wstawaniem w nocy na taką że wstaje o 6 rano robie normalne codzienne czynności i jak jestem jeszcze zmęczony to się kładę i zasypiam ale do rzeczy gdy podzas snu zrobiłem tr o wszystko zaraz się zaczeło rozmazywać przestraszyłem się i chciałem się obudzić czy to normalne i jak przedłużyć sen w ym przypadku czekam na odpowieć p.s jestem nowiciuszem

 6. Natalia pisze:

  Witam. Mam pewne pytanie. Czasem gdy mam fajny sen ale sie obudzę to właśnie nie ruszam sie tylko przypominam sb sen i tak jakby go kontynułuje wyobrażam sb co bedzie dalej i tu się rodzi moje pytanie. Nie wiem czy już śnie i jest to świadomy sen czy tylko moja wyobraźnia pracuje bo czuje się jakbym nie spała. Dodam jeszcze iż nigdy nie stosowałam świadomego snu. Jak rozpoznać że to sen? Czy mam robić wtedy test rzecxywistości? Liczę na szybką odpowiedź

 7. Bartłomiej pisze:

  Mam problem ponieważ gdy najczęściej gdy jestem we świadomym śnie to jestem z tego powodu zbyt szczęśliwy i się budzę.
  Co mam zrobic?(nie mogę zrobic c z kreską z winy klawiatury)

 8. Patryk pisze:

  Ja w śnie zamknąłem oczy i się obudziłem :(

Zostaw odpowiedź

Imię (wymagane):

E-mail (wymagane):

Strona www: