Częstym problem, z którym stykają się początkujący jest niski poziom kontroli nad snem. Odzyskanie świadomości we śnie nie oznacza od razu kontroli nad nim. Świadomość i kontrola to dwie różne rzeczy.

kontrola nad snemAby cieszyć się w pełni świadomymi snami musimy mieć zarówno świadomość jak i kontrolę.

Może się okazać, że samo odzyskanie świadomości – wcale nie da nam tego, czego chcemy. Nie uda nam się przenieść w inne miejsce lub przywołać danej osoby. Marzenie senne może być niewyraźne, zamglone lub niestabilne. Potrzebujemy jeszcze kontroli nad snem.

Kiedyś też tak miałem, że moje sny były niskiej jakości i niewiele mogłem zmieniać – ale teraz, gdy zrozumiałem o co chodzi, to w prawie każdym świadomym śnie mam pełną kontrolę! Po przeczytaniu tego artykułu – Ty też dowiesz się jak to zrobić.

Od czego zależy poziom kontroli we śnie?

Głównym czynnikiem są nasze przekonania na temat tego, co jest możliwe. Jeśli uwierzysz, że możesz coś zrobić – zrobisz to, a jeśli sądzisz, że nie możesz – nie zrobisz. Jeśli nie możesz latać we śnie jak supermen – to ograniczeniem jest Twój umysł. W takiej sytuacji zacznij machać rękami jakbyś płynął żabką, albo jakbyś miał skrzydła. Odnosisz się wtedy do czegoś, co Twój mózg zna i rozumie. Łatwiej mu wtedy zrealizować to co masz na myśli, bo jest w stanie w to uwierzyć.

Czy kojarzysz scenę z filmu Matrix, gdzie Neo podczas szkolenia ma przeskoczyć z jednego budynku na drugi? Reszta ekipy ogląda wszystko na monitorze i mówią, że jeszcze nikomu nie udało się przeskoczyć za pierwszym razem. Neo bierze rozpęd… biegnie… skacze… i spada w dół. Nie był w stanie uwierzyć, że taki skok jest możliwy. Jego umysł funkcjonował w oparciu o prawo grawitacji.

Jeśli będziesz w stanie oczyścić umysł z wątpliwości, strachu i ograniczeń – będziesz miał pełną kontrolę nad snem. Taki stan umysłu przychodzi z doświadczeniem. Im więcej przebywasz w świadomym śnie, tym lepiej rozumiesz rządzące nim prawa i to jakie masz naprawdę możliwości.

Być może poziom kontroli jest to też związany z procesami, które zachodzą w naszym organizmie. Czy piliśmy alkohol przed snem, jedliśmy coś ciężkostrawnego, jesteśmy przeziębieni, mamy niewygodne łóżko itp. Może to wpływać na odbiór snów, a więc także na kontrolę.

Zwiększanie kontroli

Jak widzisz główne ograniczenia nakłada na nas wiedza zapamiętana z fizycznego świata. Przede wszystkim logika. Dlatego, aby na bieżąco kreować senną rzeczywistość trzeba, szczególnie na początku, stosować różne sztuczki np. odwracanie wzroku – aby coś się pojawiło, wyobrażanie sobie, że ktoś jest za nami – aby kogoś przywołać, wirowanie – aby zmienić scenerię, skrzydła – aby latać.

Brak kontroli często przejawia się w momencie, gdy bardzo chcemy coś zmienić lub agresywnie narzucamy swoją wolę. Wtedy tworzy się presja, która blokuje nasze możliwości. Jeśli coś naciskasz – to coś naciska na Ciebie.

Odkryłem, że lepiej jest korzystać z tego, co już jest we śnie, niż na siłę tworzyć nowe rzeczy. Jeśli widzisz drzwi, to wykorzystaj je, aby np. zmienić otoczenie albo przywołać osobę – zamiast żądać, aby to się stało. Często nie wystarczy wydanie polecenia, żeby natychmiast coś się pojawiło – trzeba zrobić to tak, aby umysł był w stanie to kupić.

Z kontrolą we śnie jest podobnie jak z wydawaniem poleceń psu. Możesz powiedzieć “siad”, ale nie każdy pies siądzie, bo nie każdy został wytresowany. W śnie też sama komenda może jeszcze nic nie znaczyć. Trzeba mówić językiem umysłu.

Szybkie triki na zwiększenie kontroli

Jeśli Twój sen jest niewyraźny, krzyknij głośno: “Zwiększam jakość snu!”, “Jakość snu na maxa!” albo “Ostrość razy 100!”, a gdy chcesz zwiększyć kontrolę: “Zwiększam kontrolę nad snem!”, “Pełna kontrola!” lub “Kontrola na 100%!”. Pomocne może być także wyobrażenie sobie pod ręką pokrętła. Gdy przekręcimy go w prawo – jakość/ kontrola rośnie, a gdy w lewo – to maleje.

Czy można mieć kontrolę i nie mieć świadomości?

Oczywiście. Często dzieje się tak, gdy śni nam się koszmar. Przykładowo:

Ktoś nas goni po ulicy. Z wielkim zaangażowaniem uciekamy. Biegniemy zygzakiem i co chwila skręcamy w boczne uliczki. W końcu chowamy się do kontenera na śmieci, w miejscu gdzie na pewno nikt nas nie znajdzie. Zamykamy pokrywę… Chyba jesteśmy bezpieczni. Mówimy sobie: “Oby tylko mnie nie zobaczył, oby tylko nie otworzył pokrywy, bo nie będę miał już gdzie uciec!”. I co się dzieje? Oczywiście nasz prześladowca otwiera klapę…

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ pomimo braku świadomości, zawsze mamy zachowany jakiś stopień kontroli nad snem. Gdy pomyślimy o czymś prostym do wykonania, czymś w co nasz umysł bez problemu może uwierzyć – zaczyna się to dziać. Dlatego mówiąc: “Oby nie otworzył klapy” – klapa się otwiera. Wydajemy prostą komendę, a nasz umysł reaguje. Nieważne, że mówimy “nie” – nasz mózg nie rozumie zaprzeczeń. Gdy powiem: NIE myśl teraz o tym, że trzymasz rękę na myszce – zauważysz, że rzeczywiście to robisz. A przecież miałeś o tym NIE myśleć!

Dlaczego niektóre testy rzeczywistości (TR) mogą nie działać?

Poruszę jeszcze kwestię testów rzeczywistości, ponieważ mają związek z tym tematem. Myślę, że powodzenie danego testu zależy od poziomu kontroli nad snem. TR robimy, aby odzyskać świadomość, co nie zawsze wiąże się ze zwiększeniem kontroli.

Niektóre TR-y, ze względu na swoją złożoność mogą wymagać dużego stopnia kontroli, np. przenikanie przez ścianę może być trudniejsze niż podskok na 2 metry w górę. Twój umysł nie wie, jak to jest przenikać przez cegły i beton, ale wie jak to jest podskoczyć.

Dlatego jeśli jakiś TR nie działa u Ciebie we śnie – proponuję zmienić go na łatwiejszy. Zacznij od testu, który jak dotąd mnie nie zawiódł, czyli przeczytanie czegoś, odwrócenie się i przeczytanie tego ponownie. Litery zawsze się zmieniają. Jest to test, który wymaga prawie zerowego stopnia kontroli nad snem.

Czy można być w 100% świadomym i mieć 100% kontroli?

Nie.

Zauważ, że nawet, jeśli odbiór świata snu jest dla Ciebie czymś super rzeczywistym i wydaje Ci się, że masz 100% świadomości i kontroli, to tak naprawdę będzie to może 10%!

O co chodzi?

Nie możemy być świadomi wszystkiego, co się dzieje we śnie. Tak samo jak nie możemy być świadomi wszystkich informacji płynących z naszego fizycznego świata. W tym momencie np. oddychasz, rosną Ci włosy i słyszysz wentylator w komputerze. Nie jesteś wszystkiego świadomy i nie nad wszystkim masz kontrolę.

Identycznie jest we śnie. Podświadomość tworzy rzeczy w tle. Gdy chcesz wyobrazić sobie średniowieczny zamek, to chociaż Twoją intencją jest sam zamek, to pojawi się on w jakimś otoczeniu. Dookoła będzie np. las, fosa, rycerze itp. Ci wszyscy rycerze też będą coś robić, a ich ruchy nie będą przecież kontrolowane przez Ciebie. Podświadomość zawsze dorzuca swoje skojarzenia i tworzyć dla nas świat snu. Dlatego niemożliwe jest całkowite kontrolowanie tego, co dzieje się we śnie. A tak poza tym, to nawet dobrze. Nie musisz o wszystkim myśleć i możesz skupić się na doświadczaniu sennej rzeczywistości.

Jak widzisz nie trzeba wszystkiego kontrolować i być wszystkiego świadomym, aby czerpać ogromną satysfakcję ze świadomego śnienia. Najpierw zadbaj o to, aby nauczyć się odzyskiwać świadomość we śnie. Potem skup się na wyeliminowaniu ograniczeń, które istnieją tylko w Twojej głowie. Uwierz, że wszystko jest możliwe. Jeśli trzeba korzystaj z logiki, aby przekonać umysł do swoich racji. Dzięki temu zwiększy się Twoja kontrola, a tym samym radość z przeżywania sennych przygód.

Polecam także wypróbowanie Władcy Snu.

Artur Wójtowicz