Czasem jestem pytany o to, co mi daje świadome śnienie i po co to robić. Postanowiłem więc zebrać większość korzyści, które mi przyszły do głowy i stworzyć z tego artykuł.

co robić w świadomym śnie1. Świetna zabawa

Jest to jeden z najczęstszych powodów, dla którego ludzie uczą się świadomego śnienia. Świadomy sen to niesamowicie dobra rozrywka. Możesz zwiedzać zapomniane cywilizacje, inne planety, pędzić samochodem lub skakać ze spadochronem. Jeśli chcesz się rozerwać – masz tutaj do dyspozycji naprawdę bezmiar możliwości.

2. Doładowanie się

Emocje, których doświadczasz podczas LD zostają z Tobą po obudzeniu. Jeśli zrobiłeś coś niesamowitego i poczułeś się bardzo pozytywnie – ten stan przeniesie się do jawy. Doświadczysz przypływu energii i radości. Czasem możesz nawet o 5 rano wyskoczyć z łóżka i zabrać się z zapałem za swoje zadania.

3. Poprawa zdrowia

Odkryto, że codzienna dawka przyjemności i rozrywki jest dobra dla zdrowia. Obniża się ciśnienie krwi, spada ryzyko chorób serca, poprawia się funkcjonowanie systemu immunologicznego i spada wrażliwość na ból.

4. Pokonanie koszmarów

Jeśli dręczą Cię koszmary, albo jeden powracający, negatywny sen – możesz bardzo łatwo to zmienić. Świadomy sen pomaga przezwyciężyć strach, bo wiesz, że to co widzisz, to tylko wytwór Twojej wyobraźni. Dzięki temu szybko zamienisz koszmar w pozytywne doświadczenie.

5. Czerpanie inspiracji

Salvador Dali namalował swoje najsławniejsze obrazy po tym, jak zobaczył je we śnie. Albert Einstein zainspirowany snem o podróżowaniu z prędkością światła – stworzył wzór E=mc2. Friedrich Kekule odkrył pierścieniową budowę benzenu po śnie o wężu zjadającym swój ogon. Elias Howe w podobny sposób wynalazł maszynę do szycia. Mozart, Beethoven i Wagner stworzyli wiele ze swoich dzieł, po tym jak usłyszeli je podczas snu. Jeśli oni wszyscy mogli – Ty też możesz.

6. Rozwiązywanie problemów

Korzystaj z zasobów swojej podświadomości i zadawaj pytania we śnie. W ten sposób możesz znaleźć rozwiązanie na problem, który wydaje Ci się nie do rozwiązania. We śnie masz o wiele większe możliwości kreatywnego przetwarzania informacji niż na jawie. Dzięki temu możesz obudzić się ze wspaniałym pomysłem, który pomoże Ci ruszyć naprzód.

7. Ćwiczenie umiejętności

Jeśli chcesz polepszyć się w jakieś dziedzinie związanej z ruchem ? możesz wykorzystać do tego świadomy sen. Najlepsi piłkarze wyobrażają sobie, że wykonują idealne kopnięcie, koszykarze idealny rzut do kosza, a biegacze, że przebiegają metę w rekordowym czasie. Skoro sama wyobraźnia pomaga im stawać się lepszymi, to co dopiero da im świadomy sen? Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Ćwiczenie umiejętności we śnie

8. Odtwarzanie wspomnień

Podczas świadomego snu mamy możliwość cofania się do dowolnych wspomnień i przypominania sobie rzeczy, o których już nie pamiętamy. Mamy zapisane w pamięci wszystko to, co działo się w naszym życiu. Na co dzień nie mamy do tego pełnego dostępu, ale we śnie – możemy korzystać z tego potężnego zapisu i wczytywać wybrane wspomnienia.

9. Zwiększanie pewności siebie

Jeśli w jakichś sytuacjach brakuje Ci pewności siebie, może przećwiczyć je we śnie i w ten sposób się do nich przygotować. Możesz praktykować przemówienia publicznie lub prowadzić negocjacje biznesowe. Możesz rozmawiać z nieznajomymi lub zmienić się w super bohatera. Pamiętaj, że dla Twojego mózgu nie ma różnicy, czy robisz coś we śnie czy na jawie. W obu przypadkach traktowane jest to jako doświadczenie. A jak wiadomo, im większe masz w czymś doświadczenie, tym pewniej się czujesz.

10. Robienie rzeczy niemożliwych

Możesz przeżywać rzeczy, na które nie możesz sobie pozwolić w normalnym świecie lub takie które są fizycznie niemożliwe np. latanie, oddychanie pod wodą lub przechodzenie przez ściany. W prawdziwym życiu nigdy tego nie doświadczysz, ale tutaj – jak najbardziej. Im częściej robisz rzeczy niemożliwe, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego, że wszystko jest możliwe.

11. Poprawa pamięci

Zwykle wraz z praktyką świadomego śnienia, poprawia się pamięć snów, a tym samym pamięć ogólna. Im częściej ćwiczysz swoje umiejętności zapamiętywania, tym lepsze się one stają.

12. Dodatkowy czas

Zamiast przesypiać swoje życie w nieświadomości, możesz korzystać z niego podczas snu. Jeśli chcesz możesz robić rzeczy, które robisz na jawie. Możesz przeprowadzać różne eksperymenty i badania. Możesz budować wynalazki lub budynki i oglądać je we śnie. A jeśli narzekasz na brak czasu – to tutaj znajdziesz te dodatkowe godziny, których tak potrzebujesz.

13. Odkrywanie ograniczeń

Podczas świadomego snu nie podlegasz żadnym prawom. Nie musisz przestrzegać zasad i wymogów. W ten sposób możesz zdać sobie sprawę, jak wiele rzeczy ogranicza Cię na co dzień. Zwykle wiąże się to ze strachem przed zrobieniem czegoś. Jeśli poznasz źródło swojego strachu – łatwiej będzie Ci go przezwyciężyć.

14. Większa świadomość za dnia

Jeśli ćwiczysz bycie świadomym we śnie, to także jesteś bardziej świadomy tego, co tu i teraz. Za każdym razem, gdy masz LD – niszczysz iluzje, które kreuje Twój umysł. Za dnia Twój umysł także tworzy iluzje – jednak zwykle nie jesteś ich świadomy. Często ludzie są w takim pędzie, że nie zauważają wielu ważnych rzeczy. Świadome sny sprawiają, że stajesz się świadomy życia.

15. Kontakt ze zmarłymi

We śnie możesz przywołać dowolną osobę, w tym tą, która już odeszła z fizycznego świata. Wiele osób załatwia w ten sposób różne niedokończone sprawy ze zmarłymi np. mówi im coś, czego nie zdążyli powiedzieć – i czują się po takim śnie o wiele lepiej.

16. Odkrywanie tajemnic umysłu

Nikt nie wie jaki potencjał skrywa ludzki mózg. Świadomy sen daje nam możliwości, aby to zbadać. Ponieważ masz wtedy dostęp do swojej podświadomości, masz możliwość odkrywania odmiennych stanów świadomości i schodzenia jeszcze głębiej w dziedzinie poznania. Jeśli chcesz doświadczyć OBE, czyli wrażenia wyjścia z ciała – to te stany z poziomu świadomego snu są łatwe do osiągnięcia.

17. Uzdrawianie się

Istnieje wiele przypadków ludzi, którzy korzystając ze świadomych snów pokonali niektóre choroby lub odzyskali zdrowie niezwykle szybko. Jak to możliwe? Jednym z wytłumaczeń jest efekt placebo. Jeśli przekonasz swój umysł, że jesteś już zdrowy – uleczysz swoje ciało.

18. Poznanie siebie

Sny przeważnie są tworzone z naszych pragnień, obaw, oczekiwań, celów, zapamiętanych wydarzeń, obecnych emocji itp. Analizując treść marzeń sennych możemy w pewnym stopniu dowiedzieć się, co siedzi w naszej głowie i tym samym zdobyć większą wiedzę na swój temat. Nawet świadome sny zawierają wiele przydatnych informacji, ponieważ nigdy nie są w 100% pod naszą kontrolą.

19. Wiedza na temat snu

Większość ludzi nawet nie wie, że sen składa się z faz i cykli. Praktykując śnienie prędzej czy później dowiesz się więcej na temat swojego sennego życia. Może Ci to pomóc w planowaniu czasu snu, drzemki lub tego, kiedy i jak masz się budzić, aby być w pełni wypoczętym.

20. Ćwiczenie wytrwałości

Ucząc się odzyskiwania świadomości we śnie, napotkasz wiele trudności i przeciwności losu. Będziesz musiał przetestować na sobie wiele metod, nim znajdziesz tą, która najlepiej działa w Twoim przypadku. Na tej drodze liczy się wytrwałość. Dlatego jest to bardzo dobry sposób na przekonanie się, na ile Cię stać.

21. Bycie wyjątkowym

Jakby nie patrzeć, wciąż tylko nieliczni potrafią świadomie śnić. Możesz więc dołączyć do tej grupy i stać się pod tym względem kimś wyjątkowym. Jest to także ciekawy temat do rozmowy, więc możesz zafascynować swoją osobą innych.

Jeśli przychodzą Ci do głowy jeszcze jakieś korzyści – napisz je w komentarzu. Być może pominąłem coś ważnego :)

Artur Wójtowicz