Ostatnio dostałem interesującego maila od jednego z czytelników. Mail zawierał kilka pytań i wątpliwości, które mogą również dotyczyć wielu innych początkujących osób. Dlatego postanowiłem zamieścić moją odpowiedź na stronie, tak aby każdy mógł z niej skorzystać.

jak obudzić się ze snuTreść maila:

Cześć Artur, odwiedziłem dzisiaj twoja stronę, i od razu chciałbym Ci bardzo podziękować za mądre i rzeczowe podejście do sprawy. Od tygodnia odkąd się dowiedziałem o istnieniu świadomego snu, przerażony robię wszystko by taki sen mi się nie przydarzył. To chyba najlepszy sposób by stało się odwrotnie, dzisiaj miałem pierwszy świadomy sen i ku mojemu zdumieniu w ogóle mnie to nie przeraziło, a czego się spodziewałem nie będę nawet wspominał. Dzisiejsze zdarzenie poprzedził kilku dniowy serial snów 5-7 w ciągu nocy. Nie było to przyjemne ponieważ nad tym nie panowałem, kiedy udało mi się pogodzić z faktem, że pewnie przez jakiś czas tak będzie pojawił się sen świadomy (sen w którym wiedziałem że śnię).

Czuję się niepewny, co dalej robić i czy w pełni będę panował nad tym co dzieje się ze mną w czasie takich snów. Tym razem obudziłem się w momencie kiedy sen świadomy przerodził się w normalny, jakoś to wyłapałem i po prostu postanowiłem się obudzić. Czy wszystkie twoje sny są teraz świadome? Czy jest jakiś niezawodny sposób by się budzić w dowolnym momencie snu świadomego. Chciałbym nad tym, co się ze mną w nocy dzieje panować a w ciągu dnia być w pełni świadomy. Będę wdzięczny za wskazówki, jeżeli oczywiście znajdziesz czas i ochotę.

Pozdrawiam serdecznie Wojtek

Moja odpowiedź:

Cieszę się Wojtek, że do mnie napisałeś!

Podczas świadomych snów będziesz mógł panować nad tym, co się w nich dzieje oraz budzić się na żądanie w dowolnym momencie. Przeważnie wystarczy do tego położenie się spać we śnie! Pozwól, że opiszę to trochę dokładniej.

4 sposoby na obudzenie się ze świadomego snu

1. Najprostszym sposobem na obudzenie się jest zamknięcie oczu we śnie.

2. Jeśli samo zamknięcie oczu nie pomaga, zacznij wyobrażać sobie pokój, w którym się śpisz. Przypomnij sobie jego szczegóły, jak wygląda, gdzie jest łóżko, gdzie okno itp.

3. Jeśli to nie pomoże, trzeba się skoncentrować na swoim ciele fizycznym, które leży w łóżku. Skupianie się na realnym świecie podczas snu powoduje rozbudzenie.

4. Ostatni sposób to głębokie oddychanie. Przez sen możemy kontrolować swój oddech, a nawet go wstrzymać. Jeśli zaczniesz szybciej i głębiej oddychać Twój organizm to wyłapie i się obudzi.

Kiedyś miałem trudności z wybudzeniem się. Próbowałem sobie wyobrazić, że jestem w swoim pokoju – ale zapomniałem jak on wygląda! Było to trochę przerażające, ale zachowałem spokój. Pomogło mi zadanie sobie pytania: “gdzie w pokoju mam łóżko” i od razu się obudziłem.

Jeśli chodzi o kolejne pytanie: “czy wszystkie moje sny są świadome” – to niestety, ale tak nie jest :) Chciałbym mieć codziennie świadome sny i cieszyłbym się, gdyby tak było. Aby wszystkie sny były świadome trzeba jednak włożyć trochę pracy. Oczywiście, świadomych snów można się też oduczyć, jeśli ich częstotliwość byłaby dla Ciebie zbyt duża :)

Pozdrawiam,
Artur Wójtowicz