Z archiwum snu [wideo] | Świadome Śnienie ;

Z archiwum snu [wideo]

Odkopałem kilka starych nagrań wideo dotyczących badań nad snem. Zobacz co naukowcy mówili o snach przeszło 30 lat temu.

Poniżej umieściłem odcinek starego programu ?Sonda? o tematyce snu. Dowiesz się z niego wielu ciekawych rzeczy. Między innymi poznasz przypadek człowieka, który nie spał od 11 lat.

Interesujące jest to, że niektóre podawane w programie informacje są błędne. W oczy rzuca się szczególnie jeden błąd. Jestem ciekaw, kto go zauważy.

Część 1

Część 2

Część 3

Co sądzisz o tych nagraniach? Czy zauważyłeś błąd, który się pojawił? Daj znać w komentarzu.

Artur Wójtowicz

6 komentarze(y)

 1. Tomasz pisze:

  Po obejrzeniu od razu rzucają się dwa błędy:
  1)Cytat: ”czas, który przeżywamy we śnie jest zupełnie inny od tego w rzeczywistości”
  2)Cytat: ” rem trwa w nocy około 10 minut[...] rem pojawia się co około 90 minut na kilka lub kilkanaście sekund”
  Oczywiście samo pojawianie się fazy co 90 minut nie jest aż takie błędne ale pojawianie się jej na kilkanaście sekund już tak.
  Mam nadzieje, że się nie pomyliłem :) w razie czego proszę o korektę.
  Pozdrawiam.

 2. Mateusz pisze:

  Błędy: w filmie powiedziano, że sen składa się z dwóch faz, pomylili się także co do długości fazy rem oraz wspomnieli o zmianie postrzegania czasu podczas snu. Ten ostatni właśnie najbardziej rzucił mi się w oczy.

  PS: Spodobał mi się bardzo patent z kasetą audio. Badacze z Lowborow nie wpadli na taki pomysł. W końcu jak wiadomo: Polak potrafi.

 3. Michał pisze:

  Witam
  Narazie obejrzałem tylko Tajemnice snu cz.1 in wydaje mi się, że jest tam błąd, kiedy Pan mówi, że układ nerwowy wtedy “szaleje” oraz to, że faza REM pojawia sie tylko na kilka lub kilkadziesiąt sekund.

 4. Rick pisze:

  Część 1, ~05:00
  “REM w tej fazie, która w ciągu nocy trwa około 10 minut śnimy wszystkie sny. … REM pojawia się na kilka lub kilkadziesiąt sekund, a więc człowiek doświadcza dwóch faz snu”
  Czyżby o to chodziło? ; )

 5. Filip pisze:

  Czyli czas we śnie i na jawie jest taki sam :O ?

Zostaw odpowiedź

Imię (wymagane):

E-mail (wymagane):

Strona www: