Ostatnio otrzymałem informację, że pojawił się ciekawy filmik z konferencji TED na temat snów. Pomyślałem, że jest warty zamieszczenia na stronie.

dlaczego śpimyNiestety, filmik jest w języku angielskim i jeszcze nie ma do niego polskich napisów, ale pewnie niedługo się pojawią (aktualizacja: polskie napisy już są!). Ewentualnie można na razie wykorzystać angielskie napisy, wtedy trochę łatwiej zrozumieć mowę.

A dla tych, którzy nie chcą oglądać lub mają problemy ze zrozumieniem, zamieszczam streszczenie wystąpienia.

Streszczenie prezentacji

Russell Foster zauważa, że nie traktujemy snu z należytą uwagą. Potrzeba snu jest uważana prawie jak choroba, jak wróg, z którym trzeba walczyć. A tymczasem śpiący mózg pracuje na wysokich obrotach, a sam sen spełnia bardzo ważne funkcje. Najważniejszymi z nich są przetwarzanie informacji, zapamiętywanie i nauka. Po dobrze przespanej nocy nasze możliwości rozwiązywania problemów znacznie rosną. Poprawia się koncentracja i kreatywność.

Natomiast w dzisiejszych czasach śpimy coraz krócej i cierpimy z powodu deprywacji snu. Średni czas snu uległ skróceniu z 8 godzin do 6,5 godziny na dobę. Dodatkowo praca na nocną zmianę i różnice w strefach czasowych sprawiają, że nasz zegar biologiczny jest rozregulowany. To prowadzi do kolejnych zaburzeń snu np. do bezsenności.

Brak snu może sprawić, że będziemy podejmowali błędne decyzje. Skutkiem mogą być wypadki drogowe lub większe katastrofy w skali światowej. Zmęczenie jest także powiązane ze zwiększonym spożyciem kawy i innych stymulantów oraz z nabieraniem na wadze. Rośnie także poziom stresu i podatność na choroby.

W takim razie rodzi się pytanie: skąd mamy wiedzieć czy śpimy wystarczająco długo? Zwykle jeśli potrzebujemy budzika, jesteśmy zmęczeni po obudzeniu, pijemy dużo kawy itp. – to znak, że śpimy za mało.

Aby poprawić jakość snu, autor proponuje unikać światła na 30 minut przed snem. Także unikać komputera i telewizji zaraz przed zaśnięciem. Powinniśmy słuchać naszego organizmu, jeśli chodzi o długość naszego snu. Średnio jest to 8 godzin, ale niektórzy potrzebują więcej, niektórzy mniej.

Na koniec zostaje poruszona kwestia zdrowia psychicznego. Brak snu może prowadzić do chorób umysłowych. Osoby cierpiące na depresję i schizofrenię przeważnie cierpią też na zaburzenia snu, co z kolei może być sygnałem ostrzegawczym przed tymi problemami.

Foster namawia do wzięcia na poważnie naszego snu. Dobry sen wpływa pozytywnie na całe nasze życie. Poprawia się pamięć, koncentracja, kreatywność i zdrowie. Zmniejsza się podatność na stres i choroby serca. Wysypianie się jest więc bardzo ważne, dlatego należy o tym pamiętać.

Artur Wójtowicz