Postanowiłem podzielić się z Tobą pewnym wideo, na którym tłumaczę jak możesz zbadać swój indywidualny cykl snu.

badanie cyklu snuZwykle podaje się, że przeciętny cykl snu wynosi 90 minut. Te 90 minut są prawdą, ale nie u każdej osoby! Cykl przeważnie mieści się pomiędzy 80-100 minut. Ta rozbieżność może być przyczyną kilku problemów. Największym z nich jest trudność z określeniem kiedy jest nasza faza REM. A jak wiesz, budzenie się w fazie REM ułatwia zapamiętywanie snów i sprawia, że jesteśmy bardziej wypoczęci.

Poznanie swojego cyklu snu pomaga także w wielu technikach, które wykorzystują metodę WBTB, jak np. technika SSILD lub WILD. Przy czym WILD jest tutaj szczególnie ważny, ponieważ przyprawia najwięcej kłopotów.

Wyobraźmy sobie osobę, która chce obudzić się po 3 cyklach snu. Powiedziano jej, że ma obudzić się po 4,5 h, ponieważ jeden cykl wynosi 1,5 h. Nastawia więc sobie budzik – i z wielką radością zasypia. Budzi się po 4,5 h i nie wie dlaczego, ale czuje się strasznie senna. Nie ma siły wstać z łóżka. Chce wykonać jakąś techniką, aby wywołać upragniony świadomy sen, ale nie daje rady. Zasypia. Budzi się rano sfrustrowana i mówi, że to nie dla niej. Poprzestaje więc na tej jednej próbie i więcej już nie stara się wywoływać świadomych snów.

Smutna historia. I pomyśleć, że takie coś przytrafia się bardzo wielu osobom – a może nawet przytrafiło się Tobie. Co było prawdopodobną przyczyną niepowodzenia? Obudzenie się w NIEWŁAŚCIWYM momencie.

To, że ktoś się obudził po 4,5 h – wcale nie oznacza, że był wtedy w fazie REM. To kluczowa sprawa. Jeśli ktoś osiąga REM np. po 80 minutach, to jej trzeci cykl wypada po 4 h! Właśnie wtedy powinna się obudzić, a nie po 4,5 h. Te 30 minut naprawdę potrafią zrobić różnicę.

Dlatego tak ważna jest znajomość swojego własnego cyklu snu. Wtedy nawet wstawanie w środku nocy nie jest już takie trudne. Dzięki temu mamy większą motywację do ćwiczenia takich technik jak SSILD lub WILD.

Wideo, które postanowiłem udostępnić pochodzi z mojego kursu WILD, dlatego będę tam wspominał o technice WILD.

A skoro już dodałem to wideo – uznałem, że dobrym pomysłem będzie zrobienie promocji na cały kurs WILD, tak aby więcej osób mogło w końcu nauczyć się tej techniki od A do Z. Ceny poszły mocno w dół – i niektórzy mówią, że oszalałem, bo to prawie za darmo.

W każdym razie obejrzyj sobie filmik, zbadaj swój własny cykl snu i powróć do ćwiczenia technik, które kiedyś na Ciebie nie działały.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat techniki WILD i przy okazji załapać się na szaloną promocję albo z ciekawości zobaczyć nową stronę -kliknij link poniżej.

>> PEŁNY KURS WILD <<

 Artur Wójtowicz