Postanowiłem podzielić się z Tobą pewnym wideo, na którym tłumaczę jak możesz zbadać swój indywidualny cykl snu.
Zwykle podaje się, że przeciętny cykl snu wynosi 90 minut. Te 90 minut są prawdą, ale nie u każdej osoby! Cykl przeważnie mieści się pomiędzy 80-100 minut. Ta rozbieżność może być przyczyną kilku problemów. Największym z nich jest trudność z określeniem kiedy jest nasza faza REM. A jak wiesz, budzenie się w fazie REM ułatwia zapamiętywanie snów i sprawia, że jesteśmy bardziej wypoczęci.
Poznanie swojego cyklu snu pomaga także w wielu technikach, które wykorzystują metodę WBTB, jak np. technika SSILD lub WILD. Przy czym WILD jest tutaj szczególnie ważny, ponieważ przyprawia najwięcej kłopotów.
Wyobraźmy sobie osobę, która chce obudzić się po 3 cyklach snu. Powiedziano jej, że ma obudzić się po 4,5 h, ponieważ jeden cykl wynosi 1,5 h. Nastawia więc sobie budzik – i z wielką radością zasypia. Budzi się po 4,5 h i nie wie dlaczego, ale czuje się strasznie senna. Nie ma siły wstać z łóżka. Chce wykonać jakąś techniką, aby wywołać upragniony świadomy sen, ale nie daje rady. Zasypia. Budzi się rano sfrustrowana i mówi, że to nie dla niej. Poprzestaje więc na tej jednej próbie i więcej już nie stara się wywoływać świadomych snów.
Smutna historia. I pomyśleć, że takie coś przytrafia się bardzo wielu osobom – a może nawet przytrafiło się Tobie. Co było prawdopodobną przyczyną niepowodzenia? Obudzenie się w NIEWŁAŚCIWYM momencie.
To, że ktoś się obudził po 4,5 h – wcale nie oznacza, że był wtedy w fazie REM. To kluczowa sprawa. Jeśli ktoś osiąga REM np. po 80 minutach, to jej trzeci cykl wypada po 4 h! Właśnie wtedy powinna się obudzić, a nie po 4,5 h. Te 30 minut naprawdę potrafią zrobić różnicę.
Dlatego tak ważna jest znajomość swojego własnego cyklu snu. Wtedy nawet wstawanie w środku nocy nie jest już takie trudne. Dzięki temu mamy większą motywację do ćwiczenia takich technik jak SSILD lub WILD.
Wideo, które postanowiłem udostępnić pochodzi z mojego kursu WILD, dlatego będę tam wspominał o technice WILD.
A skoro już dodałem to wideo – uznałem, że dobrym pomysłem będzie zrobienie promocji na cały kurs WILD, tak aby więcej osób mogło w końcu nauczyć się tej techniki od A do Z. Ceny poszły mocno w dół – i niektórzy mówią, że oszalałem, bo to prawie za darmo.
W każdym razie obejrzyj sobie filmik, zbadaj swój własny cykl snu i powróć do ćwiczenia technik, które kiedyś na Ciebie nie działały.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat techniki WILD i przy okazji załapać się na szaloną promocję albo z ciekawości zobaczyć nową stronę -kliknij link poniżej.
>> PEŁNY KURS WILD <<
Artur Wójtowicz
Komentarze
Nie mogę odtworzyć filmu bo mi pisze że film jest niedostępny
@Altair. Mylisz się wątpie że mówiąc takie rzeczy masz jakie kolwiek doświadczenie w tematyce WILDA i w temacie LD. Do tej pory nie znalazłem żadnej lepszej strony niż ta wiec najpierw przetestuj to a potem pisz takie rzeczy.
Ps. Polecam kurs WILD’a
Przepraszam pana Artura ale mie można pzypadkiem świadomie śnić przez całą noc. Bo porostu nie chce budzic sie co kilka min. To może stać sie wkuprzające. Nie można chociaż mieć 1 ld pzez pare h
nie chociaż zdażają się wyjątki :)
A jak wygląda sprawa jeśli w nocy zostajemy przebudzeni? Załóżmy że w połowie trzeciego cyklu się budzimy. Co wtedy? Czy zasypiając ciało będzie kontynuowało przerwany cykl czy zaczyna cykle od nową? Wydaje mu się że jeśli to było przebudzenie którego nie pamiętany rano to ciało tak naprawdę nie przerwało cyklu. Jeśli jednak pamiętany to cykle zaczęły się od nową, tak?
To jak jest z tym wildem mam go robic po tych 4.5 godzinach snu czy przed zasnieciem ?
Najlepiej po 4,5 h.
Kuba)))) Kiedyś byłem na spajko :) ale założyłem temat WBTB+WILD
Ciekawe!
Zawsze gdy ustawiam alfa budzik to starczy że po prostu sobie pomyślę że chcę się obudzić o danej godzinie i zawsze działa ale gdy próbowałem mówić w sposób taki że ma mnie budzić po każdym śnie lub w danej fazie, to nigdy nie działało :( bo bardzo bym chciał się budzić po każdym śnie, wtedy jest więcej czasu na WILD.
Może dać ktoś linka gdzie Artur dokładnie opisuje fazy snu? Trudno, żeby moja podświadomość wiedziała kiedy mnie obudzić, jak nie ma pojęcia co te fazy oznaczają. W każdym razie mi się tak zdaje. Póki co spróbuje budzikiem.
Fazy i cykle snu zostały przeze mnie dokładnie opisane na kursie WILD. Alternatywnie możesz mówić do siebie “obudzę się po trzecim śnie” lub “po każdym śnie” i wtedy zapisywać godzinę.
Nigdy nie budzę się podczas NREM (ale bardzo skuteczne) bo wtedy się strasznie nie chcę :) ale po REM tak.
Nie wiem dlaczego ale co dziennie się budzę automatycznie po III fazie REM, na początku mi to przeszkadzało bo byłem przekonany że WILD się robi po obudzeniu w trakcie REM, więc na początku robiłem technikę WILD tylko po przez pobudki w trakcie REM- więc 100% prób było nie udanych, dopiero gdy zacząłem robić WILD po obudzeniu pod koniec fazy REM albo alfa budzikiem to wtedy zaczęło mi wychodzić (czasem jak się obudzę nad ranem to nawet nie wstaję z łóżka, tylko się wiercę przypominając sen aż nagle paraliż mnie złapie).
Co do alfa budzika to nigdy mi nie zadziałał w sposób (nie reaguje na polecania typu”obudzę się po np. III cyklach snu lub po III fazie REM) zawsze muszę podać godzinę, bo moim zdaniem podświadomość reaguje na konkretne podane godziny pobudki.
Badania cyklu snu-świetny artykuł! sam robiłem podobne tylko trochę inaczej (ale z tym jest pracy :) ) co noc musiałem wstawać i pisać da zeszytu: kiedy zasnąłem i kiedy wstałem oraz w jakim stanie się obudziłem.
Co do alfabudzika, to podświadomość reaguje na różne polecania np. “obudzę się po każdym śnie” też działa. Oczywiście można też podać konkretną godzinę. To już zależy co chcemy osiągnąć.
Skoro mówimy “obudzę się dokładnie po trzech fazach snu i będę całkowicie wypoczęty” to czy prawdopodobne jest oblicznie tego w innys sposób ?
Mianowicie mam na myśli zapodanie takiej autosugestii “obudzę się dokładnie po 5 fazach / cyklach snu i będę całkowicie wypoczęty”.
Wtedy jak mamy godzinę pójscia spać sprawdzamy godzine kiedy wstajemy i może uda nam się to wyliczyć.
Pamiętaj, że fazy i cykle to nie to samo. W każdym razie możemy powiedzieć “obudzę się po 3 cyklach” albo “po 5 cyklach”. Nie ma to większego znaczenia podczas obliczania własnego cylku. Liczy się to tylko podczas techniki WILD.
Tak alfa budzik budzi o dowolnej godzinie i porze ale przesuwa fazę REM tak by obudzić nas akurat wtedy gdy chcemy, czyli jeśli chcę się obudzić o 05:00 to fazy REM się przesuwają tak: by, gdy się obudzę o 05:00 alfa budzikiem to będzie to końcówka fazy REM, więc chodziło mi o to że nie można alfa budzikiem się budzić podczas REM bo alfa zawsze budzi po REM więc do alfa budzika należy stosować WBTB.
Z tym zaburzeniem to mi chodzi o to: że gdy się budzimy np. podczas trwania fazy NREM po czym ponownie pójdziemy spać po 20-30min czuwania to faza NREM z której się obudziłem po prostu się spłyca/zaburza co powoduje że, gdy już pójdziemy spać z powrotem to istnieje 80% tego że gdy zaśniemy to od razu rozpocznie się faza REM.
Ja mam tak że codziennie się budzę automatycznie po 3 fazie REM, wstaje robię 20-30min czuwania i gdy się położę ponownie to w 80% zawsze po 30-40min nadchodzi faza REM, więc z tą moja teoria na temat spłycania/zaburzenia cyklu.
Bo na początku robiłem błąd: budziłem się w trakcie fazy REM a potem się dziwiłem że nie miałem paraliżu, ale gdy zacząłem się budzić podczas NREM lub tuż po REM to WILD mi wychodzi.
Zacznę od początku. Artykuł jest o tym, jak zbadać długość własnego cyklu snu. Ja twierdzę, że stosując autosugestię “obudzę się po 3 cyklach snu” – obudzimy się po tych 3 cyklach i obudzienie nastąpi w czasie trwania REM lub zaraz po REM. Według mnie nie ma to większego znaczenia, ponieważ liczy się aby przeszły te 3 cykle, bo wtedy możemy wszystko policzyć. Dlatego zalecam, aby budzić się po np. 3 cyklach a nie o konkretnej godzinie.
Jestem tylko ciekaw dlaczego sądzisz, że niemożliwym jest, aby się obudzić samemu z siebie W ŚRODKU snu – tylko ZAWSZE po skończeniu snu. Według moich doświadczeń – można się obudzić podczas trwaniu snu, dlatego pytam skąd masz takie informacje?
Druga sprawa. Jeśli chodzi o WILDa, to zalecam budzenie się w/po fazie REM – ponieważ najłatwiej wtedy wstać. Można się bawić w budzenie podczas NREM itp. ale to już zależy od tego jaką technikę preferujesz. A według moich badań większość osób w ogóle wolałaby nie wstawać w nocy, aby robić jakąś technikę, a co dopiero, gdybym kazał im budzić się w fazie NREM. Poza tym osiąnięcie paraliżu nie zawsze jest konieczne podczas WILDa, możemy wejść do snu bardzo gładko przy odczuwaniu niewielkich sensacji. Rzecz jasna odmian WILDa jest bardzo wiele, jedne działają po obudzniu w REM, a inne w NREM. Dlatego stosuj tę, która na Ciebie działa najlepiej.
Ale przecież alfa budzik budzi po fazie REM?
By wejść do snu techniką WILD należy się budzić podczas trwania fazy NREM lub zaraz po fazie REM bo wstając podczas trwania fazy REM to tą fazę zaburzamy co powoduje że faza REM zanika i kolejna w kolejce jest faza NREM? sam się budzę automatycznie po fazie REM robię WBTB 30-40min czekając aż się zbuduje na nowo kolejna faza REM, bo obojętnie w jakiej fazie się budzimy to zawsze dana faza podlega zaburzeniu lub nie wiele z niej zostaje, bo sama pobudka już powoduje przestawienie faz (nie zawsze ale przeważnie) więc nie rozumiem po co każesz robić WILD po przez przerywanie REM?
Alfa budzik może budzić o dowolnej porze.
W WBTB nie chodzi o zaburzanie fazy REM, tylko o spłycenie snu. Po ponownym położeniu się nie wchodzimy już w głęboki sen, tylko utrzymujemy się między 1 a 2 fazą snu. Łatwiej wtedy utrzymać świadomość.
Altair bardzo dobrze pisze. Alfabudzik zawsze budzi po REM bo na tym polega – przestawia fazy żeby REM zakończyła się o podanej porze. Jeśli się z tym nie zgadzasz to widać braki w twojej wiedzy :)
@Altair. Ty z psajko? :D Ty wrzuciłeś na forum poradnik Fast WILD’a? Jak nie to sory za pomyłkę ale masz taki sam nick :)
Odpowiem tak samo jak we wcześniejszym komentarzu:
“Dlaczego sądzisz, że niemożliwym jest, aby obudzić się samemu z siebie W ŚRODKU snu ? tylko ZAWSZE po skończeniu snu. Według moich doświadczeń ? można się obudzić podczas trwaniu snu, dlatego pytam skąd masz takie informacje?”
Rzeczywiście, kurs jest naprawdę tani. Co do wideo to i tak teraz się nie bawię w WILD, SSILD i WBT. Z autosugestią u mnie zawsze nie działa. Na razie bawię się w ADA, ale póki co na razie nie mam jeszcze odpowiedzi na moje pytania w poprzednim artykule.