Kierując się Waszymi sugestiami postanowiłem napisać artykuł o hipnozie. Za chwilę dowiesz się, o co w niej chodzi i jak może Ci pomóc w świadomym śnieniu.

hipnoza Gdy pierwszy raz słyszałem o hipnozie, kojarzyła mi się tylko z próbą przejęcie kontroli nad umysłem. Manipulowaniem i zmuszaniem ludzi do robienia różnych rzeczy wbrew ich woli.

Dziś już wiem, że to nieprawda.

Jednak jeszcze kilka lat temu nie miałem o tym pojęcia. Nikt mi nigdy nie wytłumaczył, czym tak naprawdę jest hipnoza. I wydaje mi się, że większość osób ma o niej błędne pojęcie.

Dlatego dziś chciałbym przybliżyć Ci to zjawisko. Podpowiem też jak możesz wykorzystać autohipnozę w celu poprawy umiejętności świadomego śnienia.

Moje początki z hipnozą

Edgar położył się na plecach. Zamknął oczy. Przez chwilę spokojnie oddychał. Po chwili był już w transie. Widział dokładanie co dzieje się w ciele chorej kobiety. Sprecyzował problem i podał rozwiązanie. Trafił w dziesiątkę. Kobieta po 5 dniach wróciła do zdrowia…

Hipnoza jakoś nigdy mnie za bardzo nie interesowała. Jednak wszystko się zmieniło, gdy przeczytałem książkę na temat Edgara Cayce pt. ‘Śpiący prorok’.

Był to człowiek, który podczas transu potrafił leczyć ludzi, a nawet przewidywać przyszłość. Jego zdolności były wręcz nieprawdopodobne.

Pomyślałem sobie, że skoro hipnoza daje taką siłę, to powinienem przyjrzeć się temu bliżej. Tak też zrobiłem. Czym prędzej kupiłem stos książek o hipnozie…

Czym jest hipnoza?

Hipnoza to czynności, które mają pomóc Ci wejść w trans (później wytłumaczę jak to zrobić). To doświadczenie bardzo podobne do medytacji. Tyle, że hipnoza jest nastawiona na jakiś konkretny cel, a medytacja nie.

Podczas hipnozy masz całkowitą kontrolę nad swoim ciałem i umysłem. Nie da się kogoś tak zahipnotyzować, aby zrobił coś wbrew sobie. Nie można też utknąć w transie lub zrobić sobie krzywdy.

My będziemy korzystali z autohipnozy. A czym różni się ona od hipnozy? Tylko tym, że przeprowadzasz ją sam na sobie. Przy hipnozie potrzebna jest druga osoba, która będzie Cię wprowadzała w trans. A tutaj robisz to sam.

OK. Kolejny raz użyłem słowa ‘trans’ – a jeszcze nie powiedziałem, czym on jest. Dlatego, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i zmyć otoczkę tajemniczości – podaję definicję.

Czym jest trans?

Trans można zdefiniować jako oderwanie się od otoczenia. Wchodząc w trans skupiasz się na swoim wnętrzu. Nie interesuje Cię co dzieje się wokół. Jesteś wewnątrz swojej głowy.

Z pewnością już wiele razy w życiu byłeś w transie – tylko nie wiedziałeś, że to był trans.

Mogło się to zdarzyć, gdy np. słuchałeś jakiegoś nudnego przemówienia, lekcji lub wykładu – i nagle zacząłeś odpływać. Miałeś wrażenie, że słuchasz, ale już nie słyszysz. Patrzysz, ale już nie widzisz. Siedzisz w sali, ale już tam nie jesteś. Myślami byłeś po prostu gdzieś indziej.

Korzyści z hipnozy

No dobrze. Pewnie zastanawiasz się, jak hipnoza może pomóc w świadomym śnieniu. Już tłumaczę.

Przydatny jest przede wszystkim trans. Trans pozwala na lepszą komunikacją z naszą podświadomością. A z kolei podświadomość może nam przykładowo pomóc:

– obudzić się o określonej godzinie (alfabudzik),

– łatwiej przypominać sobie sny,

– zorientować się podczas snu, że śnimy.

To wszystko ma znaczenie w przypadku świadomego śnienia. Naturalne budzenie jest dobre przy takich technikach jak np. WBTB, WILD czy SSILD. Przypominanie sobie snów jest wręcz konieczne, a orientowanie się, że śnimy, ostatecznie daje nam świadomy sen.

Trans to otwarcie drzwi do naszej podświadomości. Możemy działać na nią bez transu, ale wtedy nasze wyniki będą po prostu słabsze.

Jak wejść w trans?

Wchodzenie w trans zawiera w sobie kilka etapów, które możesz już znać z innych technik LD lub medytacji. Możesz to robić o dowolnej porze, chociaż najlepszy będzie czas tuż przed zaśnięciem. Upewnij się, że masz wolne 15-20 minut, aby bez pośpiechu wykonać całe ćwiczenie.

Najłatwiej jest wejść w trans słuchając nagrań audio przygotowanych do tego celu. Przeważnie znajduje się na nich spokojna muzyka i głos lektora. Czasem można natrafić na nagrania z dodatkiem dudnień różnicowych itp. Można też samemu stworzyć takie nagranie.

W każdym razie, aby wykonać dzisiejsze ćwiczenie nie potrzebujesz żadnego audio.

A oto instrukcja krok po kroku jak wejść w trans.

KROK 1 – Połóż się lub usiądź

Znajdź wygodną pozycję, w której będziesz mógł przebywać przez 15-20 minut, możliwie bez ruchu. Zadbaj też o to, aby nikt Ci nie przeszkadzał. Masz mieć czas tylko dla siebie.

KROK 2 – Rozluźnij się

Pozwól, aby Twoje oczy powoli się zamknęły. Zacznij spokojne oddychać. Nie śpiesz się. Poczuj jak Twoje ciało staje się coraz cięższe. Poczuj rozluźnienie.

Jeśli trzeba wykorzystaj techniki relaksacyjne takie jak np. relaksacja Jacobsona lub trening autogenny Schultza.

KROK 3 – Użyj wyobraźni

Wyobraź sobie, że schodzisz po schodach.

Odliczaj od 10 do 0. Z każdą liczbą zejdź o jeden stopień niżej.

Z każdym krokiem będziesz coraz głębiej wchodzić w trans. Gdy dojdziesz do zera będziesz już w głębokim transie.

KROK 4 – Wypowiedz sugestię

Teraz czas na autosugestię. Dobierz ją w zależności od tego, co chcesz osiągnąć.

Przykładowo może to być: ‘Obudzę się o 6:00 rano’, ‘Po obudzeniu będę pamiętał sen’ lub ‘Podczas snu rozpoznam, że śnię’.

Powtórz swoją sugestię kilka razy. Możesz ją wypowiadać na głos lub w myślach, chociaż zwykle te mówione na głos lepiej do nas docierają.

KROK 5 – Wyjdź z transu

Na koniec znów zacznij liczyć, ale tym razem od 0 do 10. Gdy osiągniesz liczbę 10 – wyjdziesz z transu.

Wyobraź sobie, że wchodzisz z powrotem po schodach. Każda liczba – jeden stopień.

Kiedy dojdziesz do liczby 10 – weź głęboki oddech i otwórz oczy. Powoli usiądź na łóżku. Witaj ponownie!

Kilka uwag

A co się stanie, jeśli nie wykonasz ostatniego kroku? A co jeśli ktoś wejdzie do pokoju i Ci przerwie?

Spokojnie. Nic się nie stanie.

Wchodzenie w trans jest wykopywanie dołka w ziemi. Wypowiadanie sugestii jak sianie ziarna. A wychodzenie z transu jak zasypywanie dołka z powrotem. Jeśli tego nie zrobisz, po prostu Twoja sugestia może się nie zakorzenić. I tyle. Nie ma powodów do obaw.

Zakończenie

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci zjawisko hipnozy oraz transu. Jeśli wykonasz podane przeze mnie ćwiczenie – podziel się w komentarzu jego wynikami.

Artur Wójtowicz