Ja i świadome sny w TVP1 | Świadome Śnienie ;

Ja i świadome sny w TVP1

Jakiś czas temu wspominałem, że miałem okazję wystąpić w telewizji TVP1 w programie LOL. Kilka dni temu była oficjalna transmisja mojego odcinka. Zapraszam do obejrzenia.

Poniżej zamieściłem fragment odcinka o snach z moim wystąpieniem. Cały odcinek będzie można obejrzeć na stronie TVP1, gdy tylko się tam pojawi. Gdy to już się stanie, jak najszybciej dodam też tutaj link do całości.

http://www.tvp.pl/vod/audycje/dla-dzieci/lol/wideo/wszystko-co-chcialbys-wiedziedziec-o-snach/10488826 (cały odcinek)

Jeśli jesteś ciekaw, o czym mówiłem – zobacz wideo:

Artur Wójtowicz

24 komentarze(y)

 1. Kawalord pisze:

  Przez ok. 3 miesiące oglądałem każdy odcinek LOL’a aby ciebie zobaczyć i posłuchać.

  I pytam się jakim cudem ja tego nie oglądałem?Dlaczego akurat w tą niedzielę zapomniałem o tym !!! :D

  • Artur Wójtowicz pisze:

   A ja przez 3 miesiące nie oglądałem żadnego odcinka – a potem trafiłem właśnie na mój :)

 2. Andrew pisze:

  Super, miałeś tremę przed odcinkiem? Mając tak mało czasu antenowego musiałeś zmieścić tylko najważniejsze rzeczy w praktycznie kilku zdaniach, a to utrudnia mówienie o tym, szkoda bo temat jest na tyle ciekawy że wymaga nieco więcej czasu :]

 3. simon-224 pisze:

  Dziwne… Jakiś tydzień temu śniło mi się, że cie oglądałem w telewizji :)

 4. Marika pisze:

  Tutaj nie widzę video ;o czemu nie można odtworzyć?

 5. Babi pisze:

  Czy swiadome snienie jest bezpieczne dla psychiki ? gdzies w necie czytalam o badaniach nad ta sfera,podobno ludzie poslugujacy sie ta technika swirowali…

  • Dominik pisze:

   Nie rozumiem ludzi, którzy chcą innych zniechęcać do świadomych snów. To nie szkodzi tobie ani trochę, oprócz tego, że możesz się nie wyspać podczas dłuższych technik.
   Nie wierz w żadne zabobony dotyczące tego. :)

  • Maciej pisze:

   Jasne, że bezpieczne. Sam Artur Wójtowicz jest na to dowodem. W końcu praktykuje świadome śnienie od wielu lat. Nawet pisał o tym czy jest bezpieczne.

  • Kawalord pisze:

   Pomogę ci. To jest nie prawda. :D
   Sorry że tak bez wyjaśnienia ale nie ty pierwszy/a będziesz bądź praktykujesz świadome śnienie i chyba nigdy się nie zdarzyło żeby ktoś zwariował.

 6. Beata pisze:

  Jak ktoś ma sen za ucieczkę, to może mieć negatywne skutki, ale to też się tyczy zwykłych snów, właściwie każdy negatyw odnosi się również do zwykłych. Co innego jak ta dziewczyna miała na myśli demony, czy coś w tym rodzaju, bo nie pisała co było rzekomym powodem ześwirowania. Ludzie i bez LD mają powody do ześwirowania, a potem się zwala na coś co nic nie zawiniło, tak prościej.

  Praktykuje LD i nie czuje się zagrożona, po prostu to się dzieje w moim mózgu i tyle, więc jestem bezpieczna.

 7. Gryf pisze:

  Mam pytanie odnośnie pamientania kilku snów z jednej nocy
  Czy to działa tak, że jeden sen łączy się z drugim w całość cz są całkowicie oddzielne? Bo jeśli się łączą w całość to by tłumaczyło czemu niektóre moje sny z 2-3 razy zmieniają całkowicie swoją treść.

  • Artur Wójtowicz pisze:

   Sny śnimy głównie w fazach REM, a mamy ich 4-5 jednej nocy. Z tego wynika, że na pewno śnimy 4-5 oddzielnych snów. Jednak trudno powiedzieć, czy to, że sny całkowiecie zmieniają treść – to wina przejścia do kolejnej fazy, czy może po prostu nie pamiętamy kilku momentów ze snu i przez to wydaje nam się, że sny są inne. Czyli sen może się zmienić, gdy zaczynamy nową fazę REM lub gdy zapominamy co działo się w środku snu. Tracimy wtedy ciągłość przyczynowo-skutkową i wydaje nam się, że już śnimy nowy sen.

   • Gryf pisze:

    Więc jak rozpoznać, że pamiętamy kilka snów?

    • Artur Wójtowicz pisze:

     Jeśli przypomnisz sobie sny, które nie mają ze sobą komplenie nic wspólnego – to prawdopodobnie oddzielne sny.

   • Gryf pisze:

    I czy będę miał cały czas przy sobie (nawet jak ide spać) coś czym robię testy rzeczywistości np. zegarek to czy zwiękasza to prawdopodobieństwo, że będę go miał we śnie i zrobie test?

    • Artur Wójtowicz pisze:

     Możliwe, że Twój mózg wykorzysta ten bodziec (ciężar zagarka na ręku podczas snu) i będziesz miał sen związany z zegarkiem. Jednak najczęściej mózg ignoruje takie fakty, tak samo jak to robi za dnia (pewnie już się przyzwyczaiłeś do tego, że nosisz zegarek i nie zwracasz na to uwagi).

 8. andżelika mokrzycka pisze:

  oglądałam panie arturze… Przecież dopiero po obejrzeniu pana odcinka w lolu… Nauczyłam się testu rzeczywistości….. Mam małe pytanko…. Czy można wzbudzić się z ld …. Kiedy się chce

 9. Gryf pisze:

  Chciałem ci podziękować za twój artykuł pamiętania snów myślałem że już nic nie pamiętam ale zacząłem sobie przypominać, nie był to cały sen ale tylko kilka szczegółów. Po tem zasnąłem drugi raz bo czemu nie wkońcu to sobota. Po obudzeniu zacząłem sobie zadawać pytania co robiłem itd. w końcu przyszły do mnie bardzo realne wspomnienia ze snu. Pamiętam że byłem swoim alterego, w Nowym Jorku i zacząłem sprawdzać z czego jest zrobiona moja maska, potem zacząłem myśleć o zwiększeniu pewności siebie, ogulnie dużo myślałem w tym śnie, a zazwyczaj w snach nie mam myśli tylko odczuwam emocje i robie wszystko jak leci. Czy jest możliwwe że to był świadomy sen ale tego do końca nie pamiętam, albo że byłem w pełni świadomy ale nie do końca tego, że śnię?

 10. Kuba pisze:

  To dziecko wydaje mi się na bardzo upierdliwe.

Zostaw odpowiedź

Imię (wymagane):

E-mail (wymagane):

Strona www: