Za chwilę opowiem Ci o jednym z najbardziej niezwykłych przeżyć. Jest to coś, co zmieni Twoje postrzeganie rzeczywistości – a być może codzienne życie. Czas, który spędzasz we śnie może zostać wykorzystany w inny niż dotychczas sposób. Poznaj odmienny stan świadomości, którym jest świadome śnienie.

czym jest świadomy senPodstawy

Świadomy sen (lucid dream, lub też LD), najprościej mówiąc – jest to sen, w którym zdajesz sobie sprawę, że śnisz.

Możesz zapytać, czym różni się świadomy sen od zwykłego snu? Prawie niczym. Jedyną różnicą jest to, że jesteśmy świadomi, że śnimy. Jeśli chodzi o czynności życiowe naszego organizmu, to nie ulegają one zmianie. Narządy wewnętrzne pracują tak samo jak podczas każdego innego snu.

Skąd bierze się ta świadomość?

Podczas odzyskania świadomości we śnie – uaktywnia się płat czołowy, który jest odpowiedzialny za logiczne myślenie. Podczas normalnego snu zostaje on wyłączony. To dlatego jesteśmy w stanie uwierzyć w każdą anomalię. Bierzemy na serio wszystko, co widzimy, słyszymy i czujemy. Smoki, czarownice, ludzie z trzecim okiem na czole, albo pieniądze lecące z nieba – mózg podpowiada, że to przecież normalne. Zanika logiczne myślenie. Związki przyczynowo- skutkowe mogą kompletnie nie mieć sensu. Raz możemy być na łodzi, a potem okazuje się, że pływamy w naszej wannie. Wanna może być kapsuła kosmiczną, a my uciekamy przed inwazją kosmitów. Wszystko to za sprawą nieaktywnej części mózgu, czyli płata czołowego.

Co się dzieje w momencie uświadomienia?

W chwili uświadomienia Twoje zmysły się wyostrzają. Sen robi się wyraźniejszy i doznania w nim stają się znacznie intensywniejsze. W głowie pojawia się myśl “To sen!”. Ogarnia Cię ekscytacja. Czujesz się jakbyś przebywał w rzeczywistym świecie. Jesteś w centrum sennej scenerii. Możesz się rozglądać dookoła. Możesz iść w dowolnym kierunku. Masz taką samą nieograniczoną wolę – jak teraz, gdy czytasz ten artykuł. Podejmujesz w pełni świadome decyzje. Możesz wstać, podnieść jakiś przedmiot lub stworzyć inny. Możesz zwiedzać istniejące miejsce lub przenieść się gdzieś indziej.

Jest to niezwykłe uczucie. Znajdujesz się w świecie snu, a czujesz się jak w rzeczywistości. Masz taką samą percepcję. Widzisz, słyszysz, czujesz dotyk, masz smak i węch.

Najważniejsza rzecz w świadomym śnie

Jest jeszcze jedna rzecz, która sprawia, że zapragniesz mieć świadome sny. KONTROLA. Posiadasz kontrolę nad wszystkim. Możesz robić dosłownie wszystko. Latać, przechodzić przez ściany, rozmawiać z nieznajomymi, zamienić się w zwierzę, biec po ścianie (fajne uczucie – jak w matrixie), oddychać pod wodą, przenieść się na inną planetę, podskakiwać na 5 metrów w górę – oraz wszystko, co możesz sobie tylko wyobrazić. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń! Jedyną granicą jest Twoja pomysłowość.

Pamiętam jak kiedyś cofnąłem się w czasie do mojego pokoju z przez 7 lat! Wszytko było jak kiedyś. Kolor ścian, zasłony w oknach, stary regał, biurko oraz akwarium, którego już nie mam. Zaglądałem do szuflad i byłem zaskoczony! Znalazłem tam rzeczy, o których dawno zapomniałem. Rzeczy, które wyrzuciłem lub zgubiłem.

5 rzeczy, dla których warto świadomie śnić

Jeśli zastanawiasz się, po co uczyć się świadomego śnienia – to przygotowałem dla Ciebie 5 najważniejszych powodów.

1. Zabawa

Świadomy sen pozwoli Ci doświadczyć rzeczy, które są nieosiągalne w rzeczywistym świecie. Możesz się bawić do woli. Lataj, skacz ze spadochronem, lewituj, zwiedzaj, rozmawiaj, zmieniaj kształty, pilotuj samolot, pędź na motorze, trenuj karate – rób wszystko to, co chciałbyś zrobić w normalnym życiu.

2. Rozwój

Możesz ćwiczyć dowolne umiejętności. Przykładowo: wszelkie rozmowy, przedstawienia, prezentacje oraz przemówienia publiczne, które wytrenujesz we śnie, zostaną zapamiętane przez podświadomość, jako coś łatwego i bezpiecznego. Dzięki temu w realnym świecie Twój organizm też zareaguje bezstresowo. Tutaj nie ponosisz żadnych konsekwencji i masz nieograniczoną ilość prób.

3. Pokonanie koszmarów

Jeśli śnią Ci się koszmary – możesz je łatwo zlikwidować. W momencie, gdy uświadomisz sobie, że wszytko jest snem – od razu poczujesz się bezpiecznie. Znika strach. A jest on najważniejszym elementem każdego koszmaru. Masz także kontrolę i możesz wszystko dowolnie pozmieniać.

4. Inspiracja

Możesz wpadać na genialne pomysły, jeśli zadasz odpowiednie pytanie i poczekasz na odpowiedź. Jeśli chciałbyś namalować obraz, ale nie wiesz jak powinien wyglądać – możesz pozwolić, by sen sam go stworzył. Zadaj pytanie: jak powinien wyglądać mój nowy obraz? Odwróć się i spójrz na ścianę. Obraz już tam będzie.

5. Rozwiązywanie problemów

Możesz zlecać swojej podświadomości poszukiwanie rozwiązań Twoich problemów, a ona zacznie podsuwać Ci odpowiedzi. Nasza podświadomość ma o wiele większe możliwości niż świadomy umysł. Dzięki temu problemy, których nie możemy rozwiązać – mogą być łatwo rozwiązane we śnie, ponieważ czerpiemy odpowiedzi z głębszych pokładów. Historia odnotowuje wiele takich przypadków.

Podsumowanie

Świadomy sen jest z pewnością jedną z rzeczy, którą powinien doświadczyć każdy człowiek. Jest to przygoda, która wzbogaca nasze życie. Taka umiejętność potrafi przynieść bardzo wiele korzyści. Jest to droga do samopoznania i rozwoju. Jeśli zastanawiasz się, czy rozpocząć naukę świadomego śnienia – zdecydowanie zachęcam!

Artur Wójtowicz