Czym jest świadomy sen? | Świadome Śnienie ;

Czym jest świadomy sen?

Za chwilę opowiem Ci o jednym z najbardziej niezwykłych przeżyć. Jest to coś, co zmieni Twoje postrzeganie rzeczywistości – a być może codzienne życie. Czas, który spędzasz we śnie może zostać wykorzystany w inny niż dotychczas sposób. Poznaj odmienny stan świadomości, którym jest świadome śnienie.

Podstawy

Świadomy sen (lucid dream, lub też LD), najprościej mówiąc – jest to sen, w którym zdajesz sobie sprawę, że śnisz.

Możesz zapytać, czym różni się świadomy sen od zwykłego snu? Prawie niczym. Jedyną różnicą jest to, że jesteśmy świadomi, że śnimy. Jeśli chodzi o czynności życiowe naszego organizmu, to nie ulegają one zmianie. Narządy wewnętrzne pracują tak samo jak podczas każdego innego snu.

Skąd bierze się ta świadomość?

Podczas odzyskania świadomości we śnie – uaktywnia się płat czołowy, który jest odpowiedzialny za logiczne myślenie. Podczas normalnego snu zostaje on wyłączony. To dlatego jesteśmy w stanie uwierzyć w każdą anomalię. Bierzemy na serio wszystko, co widzimy, słyszymy i czujemy. Smoki, czarownice, ludzie z trzecim okiem na czole, albo pieniądze lecące z nieba – mózg podpowiada, że to przecież normalne. Zanika logiczne myślenie. Związki przyczynowo- skutkowe mogą kompletnie nie mieć sensu. Raz możemy być na łodzi, a potem okazuje się, że pływamy w naszej wannie. Wanna może być kapsuła kosmiczną, a my uciekamy przed inwazją kosmitów. Wszystko to za sprawą nieaktywnej części mózgu, czyli płata czołowego.

Co się dzieje w momencie uświadomienia?

W chwili uświadomienia Twoje zmysły się wyostrzają. Sen robi się wyraźniejszy i doznania w nim stają się znacznie intensywniejsze. W głowie pojawia się myśl “To sen!”. Ogarnia Cię ekscytacja. Czujesz się jakbyś przebywał w rzeczywistym świecie. Jesteś w centrum sennej scenerii. Możesz się rozglądać dookoła. Możesz iść w dowolnym kierunku. Masz taką samą nieograniczoną wolę – jak teraz, gdy czytasz ten artykuł. Podejmujesz w pełni świadome decyzje. Możesz wstać, podnieść jakiś przedmiot lub stworzyć inny. Możesz zwiedzać istniejące miejsce lub przenieść się gdzieś indziej.

Jest to niezwykłe uczucie. Znajdujesz się w świecie snu, a czujesz się jak w rzeczywistości. Masz taką samą percepcję. Widzisz, słyszysz, czujesz dotyk, masz smak i węch.

Najważniejsza rzecz w świadomym śnie

Jest jeszcze jedna rzecz, która sprawia, że zapragniesz mieć świadome sny. KONTROLA. Posiadasz kontrolę nad wszystkim. Możesz robić dosłownie wszystko. Latać, przechodzić przez ściany, rozmawiać z nieznajomymi, zamienić się w zwierzę, biec po ścianie (fajne uczucie – jak w matrixie), oddychać pod wodą, przenieść się na inną planetę, podskakiwać na 5 metrów w górę – oraz wszystko, co możesz sobie tylko wyobrazić. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń! Jedyną granicą jest Twoja pomysłowość.

Pamiętam jak kiedyś cofnąłem się w czasie do mojego pokoju z przez 7 lat! Wszytko było jak kiedyś. Kolor ścian, zasłony w oknach, stary regał, biurko oraz akwarium, którego już nie mam. Zaglądałem do szuflad i byłem zaskoczony! Znalazłem tam rzeczy, o których dawno zapomniałem. Rzeczy, które wyrzuciłem lub zgubiłem.

5 rzeczy, dla których warto świadomie śnić

Jeśli zastanawiasz się, po co uczyć się świadomego śnienia – to przygotowałem dla Ciebie 5 najważniejszych powodów.

1. Zabawa

Świadomy sen pozwoli Ci doświadczyć rzeczy, które są nieosiągalne w rzeczywistym świecie. Możesz się bawić do woli. Lataj, skacz ze spadochronem, lewituj, zwiedzaj, rozmawiaj, zmieniaj kształty, pilotuj samolot, pędź na motorze, trenuj karate – rób wszystko to, co chciałbyś zrobić w normalnym życiu.

2. Rozwój

Możesz ćwiczyć dowolne umiejętności. Przykładowo: wszelkie rozmowy, przedstawienia, prezentacje oraz przemówienia publiczne, które wytrenujesz we śnie, zostaną zapamiętane przez podświadomość, jako coś łatwego i bezpiecznego. Dzięki temu w realnym świecie Twój organizm też zareaguje bezstresowo. Tutaj nie ponosisz żadnych konsekwencji i masz nieograniczoną ilość prób.

3. Pokonanie koszmarów

Jeśli śnią Ci się koszmary – możesz je łatwo zlikwidować. W momencie, gdy uświadomisz sobie, że wszytko jest snem – od razu poczujesz się bezpiecznie. Znika strach. A jest on najważniejszym elementem każdego koszmaru. Masz także kontrolę i możesz wszystko dowolnie pozmieniać.

4. Inspiracja

Możesz wpadać na genialne pomysły, jeśli zadasz odpowiednie pytanie i poczekasz na odpowiedź. Jeśli chciałbyś namalować obraz, ale nie wiesz jak powinien wyglądać – możesz pozwolić, by sen sam go stworzył. Zadaj pytanie: jak powinien wyglądać mój nowy obraz? Odwróć się i spójrz na ścianę. Obraz już tam będzie.

5. Rozwiązywanie problemów

Możesz zlecać swojej podświadomości poszukiwanie rozwiązań Twoich problemów, a ona zacznie podsuwać Ci odpowiedzi. Nasza podświadomość ma o wiele większe możliwości niż świadomy umysł. Dzięki temu problemy, których nie możemy rozwiązać – mogą być łatwo rozwiązane we śnie, ponieważ czerpiemy odpowiedzi z głębszych pokładów. Historia odnotowuje wiele takich przypadków.

Podsumowanie

Świadomy sen jest z pewnością jedną z rzeczy, którą powinien doświadczyć każdy człowiek. Jest to przygoda, która wzbogaca nasze życie. Taka umiejętność potrafi przynieść bardzo wiele korzyści. Jest to droga do samopoznania i rozwoju. Jeśli zastanawiasz się, czy rozpocząć naukę świadomego śnienia – zdecydowanie zachęcam!

Artur Wójtowicz

 

27 komentarze(y)

 1. gabryś pisze:

  czy w śnię mogę czuć głęboki lub jakikolwiek strach ?

  • Artur Wójtowicz pisze:

   Tak, jest to możliwe. Na tym opierają się wszystkie koszmary. W świadomym śnie można ten strach kontrolować lub całkowicie wyeliminować.

 2. Gosia pisze:

  a moge np. zaprzyjaznic sie z rzeczą która dotychczas sie bałam ?

 3. Paweł pisze:

  Dziś zaczynam próbować snić świadomie :) Jak zadziała to was uwielbiam.

 4. Laura pisze:

  Czy obudzenie się ze świadomego snu sprawia jakąś trudność, czy może można kontrolować kiedy się obudzimy?

 5. Marcin pisze:

  Czy przez świadomy sen, można dostać paraliżu sennego ?

  • Artur Wójtowicz pisze:

   Nawet trzeba. Raczej nie chciałbyś mieć snu, w którym przebiegasz przez ścianę, a w rzeczywistości Twoje ciało robiłoby to samo :) Paraliż senny to mechanizm obronny przed zrobieniem sobie krzywdy w czasie snu. Codziennie go doświadczasz, tylko nie jesteś tego świadomy.

 6. Piotr pisze:

  Oczywista oczywistość można powiedzieć :) Jednak co się dzieje podczas lunatykowania ?
  Co wtedy dzieje się z sennym paraliżem ? I jeszcze jedno pytanko: Czy kiedykolwiek mogłem zapaść w świadomy sen od tak? Mam tu na myśli przejście ze zwykłego snu w sen świadomy.

  • Artur Wójtowicz pisze:

   1. Pełny paraliż senny występuje TYLKO w fazie REM. Lunatykuje się w fazie N-REM.
   2. Mogłeś mieć już LD i nawet o tym nie pamiętać. Ludzie czasem mają świadome sny zupełnie spontanicznie nawet bez starania.

 7. Wojtek pisze:

  Haha to jest świetne ! Prowadzę Dziennik senny już od 2 dni ,ale nadal nic nie pamiętam :/
  Cóż-myślmy pozytywnie!

 8. Tomek pisze:

  Ostatnio zauważyłem że po drzemce 1-godzinnej pamiętam sen. Z teoretycznego punktu widzenia jest to niemożliwe. Co więc pamiętam?

 9. Tomek pisze:

  aha, myślałem że faza REM zaczyna się między 90-120 min, nie wiedziałem że można wcześniej wejść, dzięki za info

 10. Sławek pisze:

  Gdzie mogę się świadomie śnić ?:)

 11. Kajtek pisze:

  Od czego zacząć? Chciałbym się na początku dowiedzieć czegoś więcej o świadomym śnieniu i zacząć to ćwiczyć. Tylko nie wiem od czego zacząć…

 12. Anonim pisze:

  Mam kilka pytań:
  -Na wiu innych blogach wyczyałam, że jak w LD powie się: Czy ja właśnie śnie? itp. to można się z niego wybudzić. Bo jeśli o prawda to wolę tego nie mówić :D
  -Gdzie dokładnie LD się “zaczyna” / w jakim miejscu?
  -Czy mogę sobie w LD polecieć do Francji i usiąść na Wieży Eifla? ;D
  -Czy w LD mogę zamienić brata w np. psa?
  To na tyle :D

 13. Kacper pisze:

  Artur ostatnio zaczałem myslec o tym by zaczac swiadomie snic, jednak nie moge sie przełamac, gdyz zbyt boje sie ze wyobraze sobie jakas np samare morgan lub krwawa mery i podczas nocy przestraszy ona mnie w swiadomym snie i sie nadzwyczajnie pod wpływem presji obudze w srodku nocy czego nie lubie bo potem mam problemy z zasypianiem. Mógłbys mi cos na to poradzic? Prosze o pomoc. Np w formie jakiegos artykułu czy chociaz odpowiedzi. Z góry dziekuje i pozdrawiam.

 14. Laura pisze:

  Rozumiem że podczas normalnego snu mózg “nie odpoczywa” i ogólnie jest to niemożliwe , pytanie czy podczas świadome snu nie obciążamy się dodatkowo?

 15. Mateusz pisze:

  jestm z 2014 r :D

 16. Zosia pisze:

  Czy w świadomych snach można się uczyć np. Fizyki?

 17. Too pisze:

  Napisałeś, że w świadomym śnie można się rozwijać. A czy ćwicząc w świadomym śnie mogę schudnąć w świecie realnym?

 18. Maria pisze:

  Myślałam że wszyscy tak potrafią i wszystkim się to zwykle udaje… Ja mam tak, że zwykle wiem że śnię ale jakoś nie ingeruję w to, jestem bierna ale potrafię się obudzić w każdym momencie albo zmienić sen jak mi się nie podoba czasem śnią mi się bardzo skomplikowane krajobrazy, bardzo piękne.. A gdy śpię w dzień przestaję być bierna dzisiaj np tak miałam, jakie to było wspaniałe! Tyle rzeczy robiłam Skakałam z budynków leciałam, zmieniałam scenerię kilkukrotnie I budziłam się kilka razy żeby sprawdzić czy wszystko jest w domu w porządku :D a spałam tak 2h

 19. Nadzieja pisze:

  Co noc w śnie mam pewne dziwne doznanie. Otóż pojawia mi się piękna kobieta, pół widoczna i mówi do mnie tak : “Jestem twoją siostrą, jestem twym kluczem do twej potęgi i mocy”. Od tamtego czasu lepiej się uczę, stałam się otwarta, a więcej ludzi mi ufa. Co to jest?

Zostaw odpowiedź

Imię (wymagane):

E-mail (wymagane):

Strona www: